آگهی های ویژه ملک اداری - منطقه آزاد اروند

هیچ موردی یافت نشد .

ویژگی اصلی یک ملک اداری خوب


تفاوت ملک اداری با موقعیت اداری چیست؟
ملک اداری با موقعیت اداری چه تفاوتی می‌تواند داشته باشد؟ اگر تاکنون به دنبال ایجاد یک دفتر کار بوده‌اید یا قصد رهن یا اجاره محلی برای دفتر کار را داشته‌اید، حتماً با دو واژه ملک اداری یا موقعیت اداری برخورد کرده‌اید و این دو برای شما آشنا هستند. وقتی برای اجاره، رهن یا خرید بروید ممکن است از شما بپرسند که ملک اداری مدنظر شماست یا موقعیت اداری؛ آیا تفاوت این دو را می‌دانید؟ ما این دو را بررسی و تفاوت آن را بیان می‌کنیم. فراموش نکنید که دانستن تفاوت بین این دو اصطلاح، می‌تواند به شما در انتخاب ملک مورد نظر بسیار کمک کند.
منظور از ملک اداری چیست؟
ملک اداری معمولاً یک آپارتمان است و به ملکی گفته می‌شود که شهرداری خود به آن مجوز اداری داده است. می‌توان از این املاک به صورت قانونی و رسمی برای راه‌اندازی دفاتر مختلف اداری استفاده کرد. پس در این حالت شما در واقع ملکی را خریداری می‌کنید که هدف از ساخت آن صرفاً انجام فعالیت‌های کاری و ایجاد دفتر کار بوده است.
منظور از ملک با موقعیت اداری چیست؟
برخی از آپارتمان‌ها و ساختمان‌ها هستند که مجوزی از شهرداری برای تبدیل به ملک اداری دریافت نکره‌اند اما با این وجود موقعیت خوبی برای تبدیل شدن به یک دفتر کار دارند. این ساختمان‌ها معمولاً در خیابان‌های پرتردد واقع شده و به خاطر موقعیتی که دارند، بسیار مورد توجه هستند. به این ملک‌ها، موقعیت اداری می‌گویند. پس این‌گونه ملک‌ها در واقع با هدف تبدیل شدن به دفتر کار ساخته نشده‌اند. بلکه مسکونی بوده ولی از نظر جغرافیایی موقعیتی مناسب داشته و دسترسی به آن‌ها راحت است و می‌توانند یک دفتر کار مناسب باشند.
آیا انجام فعالیت اداری در ملک مسکونی دارای شرایطی خاص است؟
براساس اطلاعاتی در این زمینه وجود دارد، شهرداری معمولاً اجازه نمی‌دهد که از ساختمان‌ها و آپارتمان‌های مسکونی، استفاده اداری داشت. زیرا شهرداری با توجه به طرح‌های توسعه‌ شهری به هر ساختمان مجوز اداری،تجاری یا مسکونی می‌دهد. حتی اگر ملک شما در موقعیت اداری مناسبی هم باشد، نیاز به مجوز دارید تا بتوانید آن را برای استفاده به عنوان دفتر کار در اختیار افراد دیگر قرار دهید یا بفروشید. فعالیت اداری در ساختمان‌های مسکونی ممنوع اعلام شده و شهرداری‌ها با این موضوع برخورد و کسب و کارها را پلمپ می‌کنند.
البته گفته شده که در این مورد استثنا هم وجود دارد؛ شهرداری به شما اجازه می‌دهد که در یک آپارتمان مسکونی، دفترکار ایجاد کنید به شرطی که حوزه فعالیت شما یکی از موارد زیر باشد:
دفتر وکالت
مطب
دفتر اسناد رسمی
دفتر ازدواج و طلاق
دفتر روزنامه و مجله
دفتر مهندسی
البته فراموش نکنید که فقط مالک ساختمان است که می‌تواند از این استثنا استفاده کند و مستأجر ساختمان‌های مسکونی حق چنین کاری ندارد. اما در صورتی که شما از ملک اداری استفاده کنید به اجازه شهرداری نیازی نیست.
بررسی ۱۰ ویژگی اصلی یک ملک اداری
•    یک ملک اداری باید موقعیت مکانی خوبی داشته باشد

انتخاب بهترین موقعیت مکانی برای دفتر کار گام اول است. بهتر است دفترکار در مرکز شهر یا مکان‌هایی باشد که دسترسی به آن آسان باشد. همچنین بهتر است ملک به مرکز شهر یا خیابان‌های پر رفت و آمد نزدیک باشد. البته اگر با شلوغی مشکل دارید پس محلی آرام را برای دفتر کار انتخاب کنید. اگر یک دفتر کار مراجعه کنندگان زیادی داشته باشد معمولاً مکان آن باید به گونه‌ای باشد که دسترسی به آن به آسانی امکان پذیر باشد.
•    نزدیکی به دفترکار سایر همکاران یا مکان‌های مورد نیاز
عده‌ای عقیده دارند که همکاران و افرادی که در یک زمینه فعال‌اند بهتر است دفتر کار آن‌ها کنار هم یا نزدیک به هم باشد؛ همچنین نزدیکی به مکان‌هایی که به کار آن‌ها مرتبط است نیز، بسیار مهم و قابل توجه است. به عنوان مثال بهتر است دفتر کار وکلا نزدیک دادگاه باشد یا پزشکان در مجاورت هم اقدام به خرید و اجاره دفتر کار کنند که البته معمولاً هم به این صورت است. در مجتمع‌های پزشکی مجموعه از پزشکان با تخصص‌های مختلف دور هم هستند.
•    دفترکار متراژ مناسبی داشته باشد
هنگام خرید یک ملک بهتر است متراژی مناسب برای خرید ملک اداری یا موقعیت اداری رهن و اجاره در نظر گرفته شود. حتماً باید به وسعت کسب و کار و تعداد افرادی که قرار است در این دفتر فعالیت کنند توجه شود. یعنی شرکت‌های بزرگ به دفتر کار بزرگ و شرکت‌های کوچک به دفتر کار کوچک نیاز دارند. این نکته بسیار مهم است زیرا دفتر کوچک برای کسب و کارهای بزرگ مشکل‌ساز خواهد شد.
•    ملک باید قیمت مناسبی داشته باشد
یک ملک اداری با قیمت مناسب انتخاب کنید. البته قیمت با توجه به محل و متراژ متفاوت است و ممکن است فردی به دلیل چنین مواردی نتواند دفتر کاری در محلی مناسب پیدا کند. فراموش نکنید که ملک اداری قیمت بیشتری دارد و بهتر است موقعیت اداری فروش در نظر گرفته شود. البته اگر توانایی خرید ندارید می‌توانید موقعیت اداری انتخاب کنید که در این شرایط باید توجه داشت که سایر واحدهای این آپارتمان نیز اداری باشند تا مشکلی برای شما ایجاد نشود زیرا ممکن است همسایه‌ها از رفت و آمدهای زیاد شاکی شوند و شما نتوانید به فعالیت خود در آن مکان ادامه دهید.
•    ملک انتخابی باید امکانات مناسبی داشته باشد
ملکی که انتخاب می‌کنید بهتر است حداقل امکانات لازم را داشته باشد. به عنوان مثال، دارای کف‌پوش باشد البته کف‌پوش‌هایی سالم؛ همچنین بهتر است فضای کاری دارای امکانات استراحت نیز باشد و از رنگ مناسبی برای این فضا استفاده شده باشد. انتخاب رنگ مناسب می‌تواند باعث داشتن آرامش در زمان انجام کارها برای کارمندان شود. نکته دیگر اینکه وجود قفسه‌های بزرگ یا کمدهای دیواری لازم است زیرا برای مرتب کردن پرونده‌ها، اسناد و … که البته بستگی به کار شما نیز دارد، می‌توانند استفاده‌های بسیاری داشته باشند.
•    ملک باید ظاهری مناسب داشته باشد
ملک اداری مورد نظر باید ظاهر مناسبی هم داشته باشد. منظور از ظاهر، هم نمای خارجی ملک است و هم نمای داخلی آن. چه قصد خرید و اجاره یک ملک را دارید یا قصد استفاده شخصی، در نظر داشتن این نکته مهم است. ظاهر یک ملک در درجه اول می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد. این نکته نه‌تنها برای خرید یک ملک اداری، بلکه برای یک موقعیت اداری چه موقعیت اداری رهن و چه موقعیت اداری رهن و اجاره مهم است. از دکوراسیون زیبا استفاده کنید تا ملک شما تاثیرگذار باشد. به طراحی درست پلان، پنجره‌ها، نورگیرها و … دقت کنید تا ملک مورد پسند واقع شود.
•    دارای نور طبیعی باشد
نورگیر بودن یک ملک ویژگی مهم بعدی است که ملک باید از آن برخوردار باشد. فراموش نکنید که شما و افرادی که برای شما کار می‌کنند زمان زیادی را صرف کار در دفتر کار می‌کنید، پس لازم است که دفتر کار نور مناسب و روشنایی طبیعی داشته باشد تا محیطی شادتر و پرانرژی‌تر برای کار داشته باشید. نبود نور کافی می‌تواند باعث تاریک شدن محیط شود و اجازه نمی‌دهد که کارمندان به خوبی کار خود را انجام دهند. افراد در چنین فضایی بیشتر حالت خواب‌آلودگی دارند.
•    میزان پایداری و مقاومت ساختمان
میزان پایداری و مقاومت ساختمان نیز یک ویژگی مهم است که لازم است هنگام انتخاب یک ملک اداری به آن توجه داشت. در صورتی که در ساخت ساختمان از امکانات ایمنی استفاده شده باشد در هنگام خطر، مشکلات نیز کمتر خواهد بود. بنابراین بهتر است ساختمان انتخابی از نکات ایمنی لازم بهره‌مند باشد و به این طریق بتوان از مشکلات بعدی جلوگیری کرد.
•    وجود پارکینگ، انباری و آسانسور
وجود پارکینگ و انباری از جمله ویژگی‌های مهم و ضروری است که یک ملک باید آن را داشته باشد. علاوه بر پارکینگ و انباری، وجود آسانسور هم بسیار لازم است. البته اکثر ملک‌های امروزی خود دارای آسانسور هستند. وجود آسانسور دسترسی به طبقات را راحت‌تر می‌کند و برای رفتن به طبقه‌های بالا مراجعه‌کنندگان و حتی کارمندان خسته نخواهند شد. البته ممکن است با توجه به زمینه فعالیت یک دفتر کار، مراجعه کنندگان افراد سالمند باشند و در این شرایط وجود آسانسور بیشتر از همیشه نیاز است.
•    وجود سیستم سرمایشی و گرمایشی
یک ملک اداری خوب حتماً باید دارای سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی سالم باشد. پس هنگام خرید یا رهن و اجاره باید از این مورد مطمئن شد و از عدم اتلاف انرژی ساختمان نیز اطمینان حاصل کرد. همچنین باید در مورد انشعابات و تأسیسات برق، گاز و آب ساختمان نیز مطمئن شد که نکات ایمنی رعایت شده باشد. در ادامه نیز باید در ساختمان وسایل اطفای حریق هم وجود داشته باشد. وجود هشداردهنده‌هایی برای اعلام خطر به ساکنان هم بهتر است در نظر گرفته شود تا مشکلات احتمالی کاهش یابد.
در این مقاله به بررسی ویژگی‌های املاک اداری پرداختیم و گفتیم که یک ملک که برای دفتر کار انتخاب می‌شود باید دارای چه ویژگی‌هایی باشد. البته هر فردی بسته به نیاز خود و کسب و کاری که دارد ممکن است نیازهای متفاوتی هم داشته باشد. همچنین بهتر است ملک اداری و موقعیت اداری هنگام خرید، رهن یا اجاره مشخص شود زیرا در این حالت فرد انتخاب‌هایی متفاوت خواهد داشت. یک املاک اداری چون مجوز شهرداری دارند قیمت آن‌ها بالاتر از یک موقعیت اداری است که بهتر است خریدار یا مستأجر به آن توجه داشته باشد. ملک اداری مورد نظر خود را کامل بررسی کنید و در نظر داشته باشید که ملک شما بهتر است ویژگی‌های گفته شده در اینجا را داشته باشد. با خواندن این مقاله می‌توانید اطلاعات کاملی در زمینه خرید یک ملک برای دفتر کار به دست آورید.