مقالات قالیشویی

قالیشویی به شغل یا عمل شستن قالی یا فرش اطلاق می‌شود؛ و به فرایند لکه زدایی، غبار روبی ،شستشوی فرش با آب و مواد شوینده گفته می‌شود؛ که می‌تواند به صورت دستی یا ماشینی انجام شود. عمل قالیشویی بسته به نوع و جنس تار و پود فرش دارد. قالیشویی در ایران قدمت دیرینه دارد.


قالیشویی (فرش شویی) در گذشته

قالیشویی یا فرش شویی در گذشته به صورت دستی، با آب و صابون رختشویی و جارو، به صورت فردی یا گروهی انجام می‌شده‌است.

 

قالیشویی امروزی

قالیشویی، امروزه با پیشرفت تکنولوژی، و آمدن دستگاه‌ها و مواد شوینده قوی، آسانتر و سریعتر شده‌است.

قالیشویی امروزی بیشتر در کارخانه‌ها یا کارگاه‌های قالیشویی، و با دستگاه‌های قالیشویی انجام می‌پذیرد و برای خشک شدن فرشهای شسته شده، از گرمخانه استفاده می‌شود. البته همچنان در بعضی از نقاط ایران و خاورمیانه، هنوز به صورت دستی نیز انجام می‌شود.

قالیشویی فرش‌ها به دو نوع فرشهای ماشینی و فرشهای دستباف تقسیم می‌شود؛ که نوع شستشوی فرش و مواد شوینده، متناسب با نوع فرش انتخاب می‌شود.

قالیشویی به عنوان شغل در ایران ثبت شده‌است و دارای اتحادیه قالیشویی و صنف قالیشویی می‌باشد. اتحادیه صنف قالیشویان تهران در سال ۱۳۵۱ تأسیس گردیده‌است.

 

در تعریف کلمه قالیشویی می توان گفت :

    قالیشویی به شغل یا عمل شستن قالی یا فرش اطلاق می شود. و به فرایند لکه زدایی ، غبار روبی ،شستشوی فرش با آب و مواد شوینده گفته می شود ؛ که میتواند به صورت دستی یا ماشینی انجام شود. عمل قالیشویی بسته به نوع و جنس تار و پود فرش دارد. قالیشویی در ایران قدمت دیرینه دارد.

 
قالیشویی اتوماتیک

اما امروز بیشتر قالیشویی ها مجهز به امکانات اتوماتیک و پیشرفته شده اند که این مساله روند شستشوی فرش را سرعت می بخشد.

دستگاه های قالیشویی چندین نوع می باشند و از انواع شلاق های نیمه اتوماتیک چرخدار تا انواع ماشین های تمام اتوماتیک شستشوی فرش و همینطور استفاده از گرمخانه های گازی یا بادی برقی برای سرعت بخشیدن به عملیات خشک کردن فرش و همینطور بهره گیری از اتو یا چروک گیرهای قالی، شکل دیگری به این صنعت سنتی داده است.

البته این نکته این حائز اهمیت است که برخی از قالیشویی ها هنوز به شکل سنتی عمل می کنند و روش های نوین را مناسب برای حفظ سلامت فرش نمی دانند. همینطور باید این مساله را متذکر شد که برخی از فرش های ابریشم دستی و انواع فرش های نفیس با دقت زیادی باید شسته شوند که این از عهده دستگاه های اتوماتیک قالیشویی خارج است.

 
اتحادیه قالیشویی

اتحادیه قالیشویان در ایران در سال ۱۳۵۱ به ثبت رسیده است.

 

برای دیدن آگهی های قالیشویی کلیک کنید