آگهی های ویژه مهدکودک - البرز

خصوصیات یک مهد کودک خوب چیست؟


همانطور که مدرسه خوب و دانشگاه خوب،در تربیت و موفقیت آینده فرزند ما می تواند نقش پررنگی داشته باشد، انتخاب یک مهد کودک خوب نیز می تواند در رشد شخصیتی فرزند ما تاثیر گذار باشد. امروزه به علت شاغل بودن، اکثر مادران وقت چندانی برای تربیت و نگه داری کودکانشان در منزل را ندارند و بالاجبار مجبور به سپردن کودکانشان به مهد کودک ها می شوند. مسلما فرستادن فرزندمان به هر مهد کودک بی نام و نشان و بدون نظم و برنامه آموزشی خاص، یک امر نادرست محسوب شده و می تواند در تربیت فرزندمان خلل وارد نماید.
یک مهد کودک خوب ، دارای یک سری ویژگی هایی است که آن را از سایر مهد کودک ها ممتاز کرده است و می توان با خیال راحت و بدون دغدغه خاص، کودکمان را به آنجا بسپاریم. 
برخی از ویژگی های مهد کودک خوب در ادامه ذکر شده است.
داشتن پروانه رسمی از سازمان بهزیستی کشور

اولین و مهمترین مساله در انتخاب یک مهد کودک خوب این است که ابتدا بدانیم که آیا دارای پروانه رسمی از سازمان بهزیستی کشور می باشد یا خیر؟ مهدکودک هایی که زیر پوشش این سازمان قرار می گیرند همه به صورت رسمی گزینش شده و دارای مجوز فعالیت می باشند.
ویژگی های محیطی مهدکودک چگونه است؟
دومین عامل در انتخاب یک مهد کودک خوب ، ویژگی های محیطی آن می باشد. اینکه مهد کودک چه فاصله ای منزل شما دارد، آیا در یک مکان پر تردد و شلوغ واقع شده است که موجب به خطر افتادن سلامت کودک شما می شود,مساحت آن چقدر است و آیا فضای کافی برای ارائه خدمات مناسب دارد یا خیر. این ها سوالاتی است که باید در رابطه با انتخاب یک مهدکودک خوب به آن پاسخ داده شود.
متناسب بودن نسبت مربی به کودکان
یکی دیگر از فاکتورهای انتخاب بهترین مهدکودک ، تناسب میزان نسبت مربی به کودک می باشد. استاندارد سازمان بهزیستی در اینباره برای هر 15 کودک، یک مربی تعریف شده است. قاعدتا خارج از این استاندارد ویژگی های کیفی مهدکودک را تحت تاثیر قرار داده و آن را غیر استاندارد می نماید.
میزان کیفیت امکانات زیستی
برای انتخاب یک مهد کودک خوب ، باید به امکانات و تجهیزات زیستی آن نیز توجه کنیم. کیفیت وسایل سرمایشی و گرمایشی، نظافت سرویس های بهداشتی و وسایل بازی و محیط، نحوه رسیدگی به بهداشت محیط و فردی کودکان و غیره عواملی هستند که باید به آنها توجه ویژه ای شود. به یاد داشته باشید که به دلیل شرایط سنی خاص، کودکان در برابر آلودگی ها بیشتر در معرض آسیب و خطر جدی می باشند. پس از کنار این مسئله، نباید به سادگی گذر کرد.
نحوه ارائه و آماده سازی وعده های غذایی
یک مهد کودک خوب به نحوه تغذیه کودکانش توجه ویژه ای دارد. استفاده از برنامه غذایی مرتب و همچنین میان وعده های مناسب، می تواند یکی از ویژگی های اصلی یک مهدکودک به شمار رود.
امکانات بازی و سرگرمی یک مهد کودک خوب
کودکان علاقه زیادی به سرگرمی و بازی دارند و شاید محیط مهد کودک را به خاطر ایجاد بازی ها و سرگرمی های گوناگون، حتی از خانه ، بیشتر دوست داشته باشند. پس مهد کودکی که از ابزار سرگرمی و بازی بیشتر و متنوع تری برخوردار باشد، برای کودکان جذاب تر بوده و می تواند آن ها را راضیتر نگه دارد.
تفکیک رده های سنی مختلف از یکدیگر
شاید یکی از مسائلی که کمتر به آن پرداخته می شود، تفکیک رده های سنی مختلف در مهد کودک باشد. معمولا یک مهد کودک خوب ، به این مساله توجه نشان داده و رده های سنی مختلف را از یکدیگر تفکیک می نماید که کودکان با هم سن و سال های خود بیشتر ارتباط داشته باشند تا با بچه های بزرگتر یا کوچکتر.
میزان آمادگی و چیرگی مربی مهد
مربی مهد ، فردی است که کودک شما بیشترین ارتباط را در محیط مهد کودک با او خواهد داشت. پس باید این فرد، آموزش های ویژه ای را دیده باشد و دارای مدارک معتبر در زمینه روانشناسی و نگهداری کودک باشد. همچنین مربی مهد باید با کمک های اولیه نیز آشنایی کامل داشته باشد تا در صورت بروز مشکل برای بچه ها بتواند اقدامات اولیه و حیاتی را انجام دهد.
میزان فعالیت های جمعی و اردوهای مناسب
مهد کودک مکانی است که فرزند ما در آن نحوه ورود به اجتماع و تعامل با دیگران را فرا خواهد گرفت. توجه به این موضوع سبب می شود که فرزندان ما راحت تر با دنیای پیرامون خود ارتباط برقرار کنند. بهتر است در انتخاب مهد کودک خوب ، به این نکته که تا چه میزان مربیان و مدیران مهد کودک به این امر توجه نشان می دهند ، تمرکز گردد.