آگهی های استان تهران

وکیل در ظفر

تلفن: 02126413763

10

وکیل در ظفر

تهران پایتخت ایران و بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر کشور است. این کلان شهر شلوغ، درحدود ۱۴ میلیون نفر جمعیت دارد، و در پای رشته کوه البرز واقع شده است. این شهر از زمان قاجاریه پایتخت ایران است.

   از غرب:
        اتوبان تهران - کرج
        بزرگراه شهید همت (شهید خرازی)
        جادهٔ قدیم تهران - کرج
        جادهٔ مخصوص تهران - کرج
    از جنوب غربی:
        آزادراه تهران - ساوه
    از جنوب:
        آزادراه تهران - قم (آزادراه خلیج فارس)
    از جنوب شرقی:
        بزرگراه تهران - ورامین
    از شرق:
        بزرگراه امام رضا (ع)
    از شمال شرقی:
        جادهٔ فیروزکوه
        جادهٔ هراز

 

منطقه‌های تهران
    شرق
منطقه‌های ۴، ۸، ۱۳، ۱۴ و ۱۵
    شمال
منطقه‌های ۱، ۲ و ۳
    جنوب
منطقه‌های ۱۶، ۱۷، ۱۹ و ۲۰. به محله‌های جنوبی شهر تهران گفته می‌شود. این محله‌ها عمدتاً بافتی سنتی دارند و عمدتاً از قشرها کم درآمد شهر هستند. از جمله این محله‌ها می‌توان به شوش، راه‌آهن، مولوی، خزانه، دروازه غار، فلاح و... اشاره کرد.
    غرب
منطقه‌های ۵، ۹، ۱۸، ۲۱ و ۲۲
    مرکز
منطقه‌های ۶، ۷، ۱۰، ۱۱ و ۱۲


تاریخچه

تا پیش از سال ۸۰۰ ه. ق. تهران روستایی کوچک در نزدیکی شهر ری بود. تهران شهری بود که در زیر زمین قرار داشت تا از غارت‌ها و هجوم‌ها در امان باشد. با حملهٔ مغول جمعیت زیادی از مردم ری به تهران آمدند. در دوران صفویه و در زمان شاه طهماسب، تهران دارای برج و بارو و حصار شد. با آمدن قاجارها پایتخت کشور از شیراز به تهران منتقل گردید. تهران سی و دومین شهری است که در تاریخ ایران به عنوان پایتخت رسمی انتخاب شده است.

 

آب و هوا

تهران شهری شیبدار است که در دامنه و کوهپایهٔ کوه‌های البرز واقع شده. به همین دلیل شمال شهر نسبت به جنوب آن هوای خنک‌تر و لطیف‌تری دارد؛ مثلاً منطقه ۱ و ۲. با این حال، ارتفاع به تنهایی در پاکی هوا تاثیری عمیق ندارد و به عنوان مثال هوای منطقه میدان آزادی و شهر ری یکی از آلوده‌ترین‌هاست.

تهران شهری چهار فصل است. تابستان‌های آن بسیار گرم و زمستان‌های آن سرد است. اما هوا در ماه‌های نخستین بهار و پاییز مناسب است. در کل آب و هوای شمال و جنوب تهران به علت اختلاف ارتفاع تفاوت زیادی که دارند، دارای تفاوت فراوانی است. به گونه‌ای که ارتفاع از ۱۰۵۰ متر در جنوب تا حدود ۱۸۹۰ متر در شمال می‌رسد. ارتفاع در مرکز شهر ۱۱۹۰ متر است.

هوای تهران در فصل سرما (پاییز و زمستان) به دلیل پدیدهٔ وارونگی هوا بسیار آلوده است، به گونه‌ای که گاهی مدارس برای چند روز تعطیل می‌شوند و مسئولان از سالمندان و بیماران قلبی درخواست می‌کنند از خانه خارج نشوند. البته در سال‌های اخیر با توجه به کاهش میزان آلاینده‌ها از پدیدهٔ وارونگی هوا کاسته شده است. با این وجود به دلیل جهت وزش باد، غرب تهران از کیفیت هوای مناسب‌تری نسبت به شرق آن برخوردار است. تهران همچنین دچار مشکلاتی از جمله ترافیک، کمبود جای پارک و گرانی مسکن است.

بهترین زمان برای سفر به تهران تعطیلات نوروز است. زیرا در این زمان بیشتر ساکنان شهر از آن خارج می‌شوند و تهران در این زمان بسیار خلوت، بدون ترافیک، و با هوایی پاک است.
 
خطوط ورود به تهران

:: با هواپیما

خطوط هواپیمایی گوناگونی همچون هما، ایران‌ایر، ماهان، آسمان، آتا، ایران ایرتور، قشم‌ایر، نفت‌ایر و... پروازهایی از شهر تهران و به آن دارند. این پروازها شامل پروازهای داخلی و خارجی هستند. دو فرودگاه اصلی استان تهران که بزرگ‌ترین فرودگاه‌های کشور محسوب می‌شوند، روزانه از مسافران بسیاری پذیرایی می‌کنند.

    فرودگاه بین‌المللی مهرآباد، فرودگاه اصلی تهران است. این فرودگاه که در غرب تهران واقع است، تنها برای پروازهای داخلی و حمل و نقل استفاده می‌شود.

    در فرودگاه مهرآباد، هیچ پرواز خارجی انجام نمی‌شود و فقط پروازهای داخلی از جمله اصفهان، کرمان، کیش، تبریز، قشم، بندر عباس و... برقرار است. اما در گذشته برای سفر به مدینه و جده جهت زیارت استفاده می‌شد.

    فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران، دومین فرودگاه در ۴۰ کیلومتری جنوب تهران قرار دارد که به‌تازگی تمام پروازهای بین‌المللی از این فرودگاه استفاده می‌کنند. فرودگاه امام خمینی بهبود قابل توجهی نسبت به فرودگاه مهرآباد داشته و هنوز هم تنها برای پروازهای بین‌المللی از آن استفاده می‌شود.

    مدت زمان مسافت تهران تا فرودگاه حدود نیم تا یک ساعت، باتوجه به ترافیک است اما اگر صبح زود پرواز دارید، توصیه می‌شود که زودتر برای رسیدن به فرودگاه حرکت کنید. برای رسیدن به فرودگاه می‌توانید از تاکسی که با قیمت ارزان و به صورت فراوان در دسترس قرار دارد، استفاده کنید. کرایه تاکسی در هر نقطه از تهران، برای مقصد فرودگاه حدود ۳۰۰٬۰۰۰ ریال برای یک خودروی سمند، و چند هزار ریال بیشتر برای خودروی تویوتا است. شما می‌توانید از فرودگاه یک تاکسی به مقصد تهران مانند میدان آزادی یا ایستگاه مترو با ۲۰٬۰۰۰-۳۰٬۰۰۰ ریال تهیه کنید. خدمات اتوبوس به تازگی از ترمینال ۵ مهرآباد به بهشت زهرا اضافه شده و در آن‌جا می‌توان به‌وسیله مترو به فرودگاه امام خمینی بروید.

با وجود هشدار در برخی از راهنماهای سفر، هیچ هزینه خروجی برای مسافران خارجی، نه در فرودگاه مهرآباد و نه در فرودگاه امام خمینی وجود ندارد. مسافران خارجی تنها زمانی که زمینی یا دریایی ایران را ترک می‌کنند، باید هزینه خروجی بپردازند.

 

:: با قطار
ایستگاه راه‌آهن در جنوب تهران، در انتهای جنوبی خیابان ولی‌عصر، میدان راه‌آهن. خود این ایستگاه دیدنی و قدیمی است که به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. معمار اصلی ایستگاه راه‌آهن یک معمار اکراینی به نام ولادیسلاو ولادیسلاوویچ گارادیتسکیی بود. از کل مساحت ایستگاه تهران بخشی در حدود ۳۰/۰۰۰ متر مربع به ایستگاه مسافری اختصاص دارد که شامل سالن انتظار و ۵ سکوی مسافری است. اداره راه‌آهن تهران.

مسافرت‌های داخلی

اگر در داخل ایران سفر می‌کنید، بلیت قطار را باید در ایستگاه، آژانس‌های مسافرتی و یا وب‌گاه شرکت قطارهای مسافری (رجا) خریداری کنید. حداقل یک قطار هر روز برای جابجایی به شهرهای ایران نظیر مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرمان و یزد وجود دارد.

مسافرت‌های بین‌المللی

قطار تهران به آنکارا (€ ۴۵) و یا استانبول (€ ۵۰) وجود دارد. قطار استانبول هر چهارشنبه شب‌ها ساعت ۲۳:۵۵، و آنکارا صبح روز پنجشنبه در ۱۰:۲۵ حرکت می‌کند، و قطار ورودی به تهران در عصر روز جمعه در ۲۰:۲۰ بازمی‌گردد. این سفر نیاز به یک سواری قایق ۴ ساعته و تغییر قطار در دریاچه وان دارد. قطارها راحت و تمیز هستند و مواد غذایی با قیمت مناسب در دسترس است.

 

:: با خودرو

ترافیک یکی از معضل‌های اصلی در تهران است. علاوه بر کندی رفت و آمد، ایجاد انواع آلودگی‌ها، از جمله آلودگی صوتی و آلودگی هوا از مضرات آن است. البته امروزه به دلیل احداث تونل‌ها و بزرگراه‌های مختلف، تا حدی از این ترافیک کاسته شده است. شما می‌توانید مانند ترکیه، به‌آسانی در بخش‌های جنوبی ایران رانندگی کنید. رانندگی اغلب اوقات خطرناک، و بستن کمربند صندلی در تمام زمان‌ها الزامی است.

 

:: با اتوبوس

تقریباً در هر شهرستان و روستای دورافتاده در ایران، خدمات اتوبوس به تهران توسط صدها اتوبوس در داخل و خارج پایتخت دیده می‌شود. بیشتر اتوبوس‌ها به‌موقع می‌رسند، و از یکی از چهار پایانه بزرگ اتوبوس‌رانی حرکت می‌کنند.

    ترمینال غرب، ضلع شمال غربی میدان آزادی، ☎ +۹۸ ۲۱ ۴۴۶۵۶۲۱۸.
    ترمینال شرق، سه راه تهرانپارس.
    ترمینال جنوب، بزرگراه بعثت.
    ترمینال بیهقی، میدان آرژانتین.

گشتن در شهر
گشتن در شهر با ترافیک زیادی همراه است. شبکه بزرگ اتوبوس‌رانی محلی نیز شما را تقریباً در هر نقطه‌ای که شما نیاز به رفتن دارید، می‌برد. در بین روش‌های سیستم حمل و نقل شهر تهران، مترو بهترین گزینه برای رفت و آمد است.

تهران خیابان‌ها و محله‌های قدیمی بسیاری دارد. بعضی از خیابان‌های قدیمی تهران عبارتند از: آزادی (آیزنهاور سابق)، فاطمی (آریامهر سابق)، خرمشهر (آپادانا سابق)، شهید مفتح (روزولت سابق)، سهروردی (فرح سابق)، حجاب (لس آنجلس سابق)، سمیه (ثریا سابق)، کمیل (شاهرخ سابق) و ... . از جمله میدان‌های قدیمی تهران عبارتند از: امام خمینی (توپخانه سابق)، شهدا (ژاله سابق)، آزادی (شهیاد سابق)، ولیعصر (ولیعهد سابق)، سلماس (فرحبخش سابق)، صادقیه (آریاشهر سابق) و ... . از بوستان‌های قدیمی تهران عبارتند از: لاله (فرح سابق)، ارم، دانشجو (پهلوی سابق)، شریعتی (کوروش سابق) و ... .

با اتوبوس

تهران دارای یک شبکه گسترده اتوبوس‌رانی اما گیج کننده است. برای پیداکردن خطوط اتوبوسرانی و ایستگاه‌های نزدیک‌تان از برنامهٔ موبایلی سازمان اتوبوسرانی کمک بگیرید. همه اتوبوس‌های تهران مجهز به دستگاه‌های کارت‌خوان هستند که کارت‌های آن‌ها با کارت‌های اعتباری متروی تهران مشترک است. کرایه سوارشدن در اتوبوس با کارت‌های اعتباری، ۴٬۰۰۰ ریال تا ۵٬۷۰۰ ریال است که با آن می‌توان به تمام ایستگاه‌های مسیر، دسترسی پیدا کرد؛ و در صورت عدم استفاده از کارت، کرایه نقدی اتوبوس ۵٬۰۰۰ ریال تا ۷٬۰۰۰ است. فقط توجه داشته باشید که اتوبوس به دو بخش، مردان فقط (قسمت جلو) و زنان تنها (بخش پشتی)، تقسیم می‌شوند. اتوبوس‌ها از ساعت ۵:۳۰ صبح تا ۹ شب فعال هستند و در روزهای تعطیل از ساعت ۶:۳۰ تا ۹ خدمات‌رسانی می‌کنند.

 

در تهران سامانه اتوبوس تندرو نیز وجود دارد که به نام بی‌آرتی (BRT) معروف هستند و دارای خطوط زیر است:

    پایانه آزادی - چهارراه تهرانپارس (خط یک).
    پایانه آزادی - پایانه خاوران (خط دو).
    پایانه علم و صنعت - پایانه خاوران (خط سه).
    پایانه جنوب - پایانه شهید افشار (پارک وی) (خط چهار).
    پایانه علم و صنعت - پایانه بیهقی (خط پنج) - فاز یک.
    پایانه جنگل یاس (استخر، بزرگراه شهید بابایی) - میدان پونک (خط شش).
    پایانه تجریش - میدان راه آهن (خط هفت).
    پایانه خاوران - پایانه جنوب (خط هشت).
    پایانه مترو جوانمرد قصاب - پایانه لاله (انتهای بلوار ارتش) (خط نه).
    پایانه آزادی - دانشگاه علوم و تحقیقات (خط ده).

این اتوبوس‌ها بسیار ارزان هستند و هزینه هر مسافرت آن در صورت استفاده از کارت بلیت ۲۷۰۰ ریال و در صورتی پرداخت نقدی ۵۰۰۰ ریال است. در این اتوبوس‌ها، برعکس اتوبوس‌های معمولی بخش زنان در جلوی اتوبوس هستند. اتوبوس‌های تندروی خط آزادی به سمت شرق (تهران‌پارس) گاهی بسیار شلوغ می‌شوند و در صورت سوار شدن باید مراقب کیف پول و تلفن همراه خود باشید. برای پرهیز از شلوغی این خط می‌توانید از مسیر جایگزین خط ۴ مترو (که ایستگاهی در میدان آزادی، میدان انقلاب و چهارراه ولی‌عصر دارد) و یا خط ۲ مترو که ایستگاهی در خیابان آزادی و مقصدش تا شرق تهران است، استفاده کنید. تمام خطوط اتوبوس‌های تندرو به صورت شبانه‌روزی و بیست و چهار ساعته فعال هستند.

با مترو
شبکهٔ متروی گسترده تهران دارای پنج خط است که شما را به سرعت از یک سر شهر، بدون نیاز به مواجهه با آلودگی صوتی و هرج و مرج ترافیک تهران، تا سر دیگر شهر می‌برد. با این حال، بسیاری از ساکنان شهر تصمیم به پارک اتومبیل برای رفت و آمد با مترو می‌گیرند، که انتظار می‌رود جمعیت عظیمی در ساعات شلوغی در مترو دیده شود. البته شبکهٔ مترو به همه جای شهر دسترسی ندارد ولی دارای ۹۴ ایستگاه است که از این لحاظ در جهان سی‌ویکم است. هم‌چنین ساعات عبور مترو در تهران شبانه‌روزی نیست و حداکثر تا ساعت ۲۳:۰۰ شب فعالیت می‌کند. آخرین قطارها از سر خط ساعت ۲۲:۴۰ دقیقه حرکت می‌کنند اما آخرین قطار صادقیه به سمت کرج و بالعکس ساعت ۲۳ حرکت می‌کند.

خطوط مترو دارای پنج خط (شماره ۱، ۲، ۳، ۴ و ۵) است که خطوط ۱ (شمال به جنوب - تجریش به کهریزک) و ۲ (فرهنگسرا به صادقیه) که در ایستگاه مرکزی امام خمینی ارتباط برقرار کنند، جزو مفیدترین خطوط متروی تهران است. تمام ایستگاه‌های مترو در تهران، دارای علائمی به هر دو زبان فارسی و انگلیسی است. قطار در ساعات شلوغی در هر ۷ دقیقه حرکت (۱۵ دقیقه در روزهای جمعه و تعطیلات) و هر روز از ساعت ۵:۳۰ تا ۲۳:۰۰ فعالیت می‌کند.

تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۴ متروی تهران با چهار خط درون شهری و یک خط برون شهری به شرح ذیل در حال سرویس دهی می‌باشد:

۱- خط یک به طول ۳۹ کیلومتر با ۲۹ ایستگاه از ایستگاه تجریش واقع در ابتدای خیابان شریعتی تا ایستگاه کهریزک واقع در ضلع جنوب شرقی بهشت زهرااین خط پس از شروع از میدان تجریش طول خیابان شریعتی را به سمت جنوب طی کرده و با رسیدن به تقاطع خیابان میرداماد به سمت غرب متمایل شده و در طول این خیابان امتداد مسیر می‌دهد سپس در اواسط خیابان میرداماد مجدداً به سمت جنوب متمایل گشته و با عبور از اراضی عباس‌آباد به ابتدای خیابان دکتر مفتح می‌رسد و در طول این خیابان تا میدان هفت تیر امتداد مسیر می‌دهد. سپس وارد خیابان مفتح شده و در طول این خیابان و خیابان سعدی امتداد می‌یابد. در حوالی خیابان اکباتان به سمت غرب متمایل شده و به میدان امام خمینی می‌رسد. سپس در طول خیابان خیام حرکت کرده و با رسیدن به محدوده خیابان شوش از زیر زمین خارج می‌شود و به موازات خطوط راه آهن سراسری تهران-مشهد تا شهر ری حرکت می‌نماید. سپس بار دیگر به سمت غرب متمایل شده و به بهشت زهرا و مرقد امام خمینی می‌رسد و با طی کردن ضلع غرب بهشت زهرا به سمت شرق متمایل شده و در انتها به ایستگاه کهریزک خواهد رسید. این خط در شهید بهشتی با خط سه، در ایستگاه هفت تیر با خط در حال احداث شش، در ایستگاه دروازه دولت با خط چهار، در ایستگاه امام خمینی با خط دو و در ایستگاه مولوی با خط در حال احداث هفت تقاطع دارد.

۲- خط دو به طول ۲۴ کیلومتر با ۲۲ ایستگاه از ایستگاه فرهنگسرا واقع در خیابان جشنواره، جنب فرهنگسرای اشراق تا ایستگاه تهران (صادقیه) واقع در ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه این خط پس از آغاز در خیابان جشنواره، وارد بزرگراه رسالت شده و پس از طی مسیر به سمت غرب در حوالی میدان رسالت به سمت جنوب غرب متمایل شده و در طول خیابان نظام آباد امتداد مسیر می‌دهد. سپس به میدان ابن سینا رسیده و از آنجا تا میدان بهارستان به سمت جنوب حرکت می‌کند. سپس بار دیگر به سمت جنوب غرب متمایل شده و پس از طی مسیر در امتداد خیابان اکباتان به میدان امام خمینی می‌رسد. از میدان امام خمینی به سمت غرب در طول خیابان امام خمینی تا میدان حر حرکت کرده و در حوالی این میدان به سمت شمال غرب متمایل می‌شود و با عبور در امتداد خیابان‌های امام علی و آذربایجان به خیابان آزادی می‌رسد و از طریق بلوار تیموری و خیابان گلاب به میدان صادقیه (آریاشهر) می‌رسد. این خط در ایستگاه شهید باقری با توسعه شرقی خط چهار، در ایستگاه امام حسین (ع) با خط در حال احداث شش، در ایستگاه دروازه شمیران با خط چهار، در ایستگاه امام خمینی با خط یک، در ایستگاه دانشگاه امام علی با ایستگاه در حال احداث خط سه، در ایستگاه شهید نواب صفوی با خط در حال احداث هفت، در ایستگاه آزادی با خط چهار تقاطع داشته و در نهایت در انتهای خط و در ایستگاه تهران (صادقیه) به صورت تبادلی به خط پنج متصل می‌شود.

۳- خط سه به طول ۳۷ کیلومتر با ۱۴ ایستگاه از ایستگاه قائم تا ایستگاه آزادگان. این خط در حال حاضر در ایستگاه شهید بهشتی با خط یک و در ایستگاه ولیعصر با خط چهار تقاطع دارد. این خط از ایستگاه قائم واقع در شهرک قائم در شمال شرق تهران آغاز شده و در طول بزرگراه ارتش ادامه می‌یابد. سپس به سمت جنوب غربی متمایل شده و به میدان نوبنیاد می‌رسد. در ادامه و با عبور از زیر بزرگراه صیاد شیرازی به صورت شمال به جنوب به میدان گلبرگ رسیده و به سمت غرب در طول خیابان شهید بهشتی امتداد مسیر داده و سپس وارد خیابان ولعیصر شده و در طول خیابان ولیعصر و به سمت جنوب تا میدان راه‌آهن ادامه مسیر داده و سپس به سمت پارک ولایت و بزرگراه آزادگان در جنوب غربی تهران متمایل شده و به ایستگاه آزادگان منتهی می‌گردد.

خط سه مترو در ایستگاه شهید بهشتی با خط یک، در ایستگاه میدان ولیعصر با خط در حال احداث شش، در ایستگاه ولیعصر با خط چهار و در ایستگاه دانشگاه امام علی با خط دو تقاطع خواهد داشت. ایستگاه متروهای احداث شده در خط سه مترو تهران عبارتند از: شهرک قائم، نوبنیاد، شهید زین‌الدین، شهید بهشتی، شهید دکتر فاطمی، میدان ولیعصر، ولیعصر، منیریه، راه آهن، جوادیه، زمزم، شهرک شریعتی، عبدل آباد، آزادگان (۱۴ ایستگاه).

۴- خط چهار به طول ۲۱ کیلومتر با ۱۸ ایستگاه از ایستگاه شهید کلاهدوز واقع در انتهای خیابان پیروزی، بزرگراه شهید دوران تا ایستگاه اکباتان (ارم سبز) واقع در بلوار فردوس، انتهای خیابان شقایق جنوبی این خط پس از شروع از بزرگراه شهید دوران، در طول خیابان پیروزی به سمت غرب امتداد مسیر داده و پس از رسیدن به میدان شهدا به سمت شمال غرب متمایل می‌شود و با عبور از زیر خیابان ایران و میدان ابن سینا به خیابان انقلاب می‌رسد. بخش عمده‌ای از این خط از زیر خیابان انقلاب و آزادی می‌گذرد و پس از رسیدن به میدان آزادی در امتداد جاده مخصوص کرج ادامه مسیر داده و با رسیدن به شهرک اکباتان به سمت شمال تغییر مسیر داده و با عبور در امتداد بزرگراه ستاری به بلوار شقایق منتهی می‌گردد. این خط در میدان شهدا با خط در حال احداث شش، در ایستگاه دروازه شمیران با خط دو، در ایستگاه دروازه دولت با خط یک، در ایستگاه ولیعصر با خط سه، در ایستگاه توحید با خط در حال احداث هفت و مجدداً در ایستگاه شادمان با خط دو تقاطع دارد
ایستگاه متروی گلشهر کرج

۵- خط پنج (خط برون شهری) به طول ۴۲ کیلومتر با ۱۱ ایستگاه از ایستگاه تهران (صادقیه) واقع در ضلع جنوب غربی فلکه دوم صادقیه تا ایستگاه ایستگاه گلشهر واقع در گلشهر کرج. این خط موازی آزادراه تهران-کرج عبور می‌کند.
بلیت مترو

بلیط‌ها برای یک‌سفره یا دوسفره (از جمله تغییر خط) معتبر هستند و هزینه آن ۶۰۰۰ یا ۱۰۰۰۰ ریال است. غرفه فروش بلیط در هر ایستگاه وجود دارد. شما هم‌چنین می‌توانید بااستفاده از کارت اعتباری، که بهترین گزینه برای پرداخت کرایه در صورت استفاده زیاد است، استفاده کنید. (توجه کنید که باید حتماً هم در زمان ورود و هم در زمان خروج کارت بزنید، در صورت نزدن در زمان خروج (در صورتی استفاده از بلیط چند سفره، نیازی به انجام این کار نیست) از شما مقدار کرایهٔ حداکثر مسیر اخذ می‌شود)

دو راه برای خرید بلیط وجود دارد:

۱- استفاده از بلیط‌های یک‌بار مصرف (یک سفره یا دو سفره)

    هزینه بلیط: بلیط یک‌سفره ۷٬۰۰۰ ریال و دوسفره ۱۱٬۰۰۰ ریال است.

۲- خرید کارت (اعتباری) شهروندی:

    کارت شهروندی: به مقدار نامحدود قابل شارژ هستند اما خود کارت، دارای هزینه ۲۰۰۰۰ ریال است و درهربار حداقل می‌توان ۱۰۰۰۰ ریال آن را شارژ کرد. اعتبار آن در صورت استفاده نکردن باطل نمی‌شود و با توجه به فاصله سفر شما از آن کسر می‌شود. به طور مثال کارت را اگر دو هزار تومان بخرید ۸۰۰ تومان آن را می‌توانید مصرف کنید و بسته به فاصله ایستگاه ورود و خروج شما از حساب شما کم می‌کند در حال حاضر کارت‌های منزلت (برای سالمندان و ایثارگران) و یک‌ساله را نیز تحت شرایط خاصی می‌توان تهیه کرد. این در حالی است که طی یک سال گذشته صدور کارت‌های یکساله متوقف شده بود ولی قبل از آن کارت‌های یکساله بدون محدودیت صادر می‌شد. ضمناْ از کارت شهروندی می‌توانید در اتوبوس‌های درون شهری نیز استفاده نمایید. تمام اتوبوس‌های درون شهری شهر تهران مجهز به کارت خوان می‌باشند و شما می‌توانید کرایه خود را از طریق قرار دادن کارت خود برروی کارت خوان پرداخت نمایید.

با تاکسی

تهران هم همانند سایر کشورها از تاکسی‌های خصوصی و مشترک فراوان استفاده می‌کند، هر چند ممکن است یک تاکسی را به سختی در میان ترافیک و هرج و مرج پیدا کنید. یافتن تاکسی در شهر آسان است اما قیمت آن‌ها با توجه به مسیر متفاوت است. اگر شما می‌خواهید با تاکسی به گشتن در شهر بپردازید، بهترین گزینه رانندگان داخل میدانی هستند که با صدازدن مقصدتان، شما را به آن‌جا می‌برند. در این موارد، رانندگان تا پرشدن ماشین از مسافر (یک نفر در جلو و ۳ نفر در پشت، به استثنای راننده) صبر می‌کنند. در غیر این صورت مردم باید برای آمدن تاکسی‌های آینده صبر کنند. این اتفاق در مواقع اوج شلوغی روز، یعنی حدود ۷:۰۰-۸:۰۰ و ۱۷:۰۰-۱۹:۰۰ می‌افتد. همه این‌ها به پیدا کردن ایستگاه توقف منظم آن‌ها در میدان بستگی دارد. البته شما هم‌چنین می‌توانید از آن‌ها بخواهید تا زودتر به مقصد موردنظرتان بروند، اما شما مجبور به پرداخت هزینه بیشتری برای رفتن تا مقصد مورد نظر هستید. هزینه یک سواری از میدان آزادی به میدان ونک در حدود ۱۰٬۰۰۰ ریال برای هر فرد است. تاکسی‌های تهران بیشتر خودروهای پراید، سمند و پژوی زردرنگ هستند.
با خودرو
ترافیک تهران در نزدیکی میدان آزادی

تهران دارای ترافیک سنگینی (به‌ویژه در مرکز شهر) است و گاهی یافتن جای پارک در سطح شهر بسیار مشکل می‌شود. در برخی از مناطق شهر به تابلوهای پارک ممنوع توجه کنید چرا که در صورت پارک کردن ممکن است خودروی شما را با جرثقیل به پارکینگ‌هایی ببرند که برای خارج کردن آن باید جریمه بپردازید. همچنین به مقررات عبور و مرور مانند طرح زوج و فرد (با توجه به شماره پلاک خودرو) و محدوده طرح ترافیک (برای خودروهایی که مجوز دارند) توجه کنید.

به سرعت مجاز در بزرگراه‌ها نیز توجه کنید. در سطح شهر دوربین‌هایی وجود دارند که در صورت رعایت نکردن سرعت مجاز از خودروی شما عکس می‌گیرند و شما مجبور به پرداخت جریمه نقدی خواهید بود.
جاذبه‌های گردشگری
بوستان جمشیدیه
نمایی از آبشار تهران و دریاچه چیتگر

    برج آزادی، کوی مهرآباد (ایستگاه مترو میدان آزادی). نماد دیرینه‌ای از شهر تهران بوده است. این به مناسبت ۲۵۰۰ سالگرد امپراطوری پارسی ساخته شد، که ترکیبی از عناصر ساسانی و معماری اسلامی است. ورودی این برج به طور مستقیم در زیر طاق اصلی و طبقه زیرزمین آن موزه آزادی است.
    سردر باغ ملی طی سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ ش، به عنوان دروازه ورود به میدان مشق، که محوطه‌ای نظامی و در اختیار قشون بود، احداث شد. مردم سردر باغ ملی را به عنوان نماد تاریخ معاصر تهران و معماری خاص تهران قدیم می‌شناسند. این بنا کار استاد جعفر خان معمار کاشانی است.
    جواهرات ملی ایران، خیابان فردوسی، نزدیکی گوشه‌ای از خیابان جمهوری اسلامی (از مترو سعدی ۳۰۰ متر در شمال شرقی یا مترو امام خمینی ۲۰۰ متر) است. این موزه مملو از مجموعه‌ای از برخی جواهرات بسیار گران‌قیمت در جهان است. جالب‌ترین اشیاء موزه شامل بزرگ‌ترین یاقوت جدا نشده در جهان، بزرگ‌ترین الماس صورتی جهان (دریای نور)، یک جام طلایی ایستاده از ۳۴ کیلوگرم طلا و ۵۱۳۶۶ سنگ قیمتی می‌شود. این مجموعه شامل مجموعه‌ای از تاج و تخت، حدود ۳۰ تاج پادشاهی، شمشیر جواهر و سپر، مقدار زیادی از سنگهای سست و با ارزش، بزرگ‌ترین مجموعه‌های زمرد، یاقوت و الماس در جهان است. این موزه هم‌چنین شامل اقلام دیگر که در طی ۲۵۰۰ سال پادشاهی ایران توسط شاهان ایران جمع‌آوری شده است. هزینه ورودیه موزه ۳۰٬۰۰۰ ریال است. کتاب اطلاعات موزه هم با ۶۰۰۰ ریال در دسترس است.
    آرامگاه آیت الله خمینی (آرامگاه امام خمینی)، نزدیک بهشت زهرا در بزرگراه بهشت ​​زهرا (از مترو حرم مطهر ۳۰۰ متر در شمال غربی). این آرامگاه غول‌پیکر در حاشیه جنوبی شهرستان است. وسعت مرکز حرم/خرید به اندازه کافی به سفر ارزش می‌دهد. ورودی آن نیز رایگان است.
    برج میلاد (از مترو طرشت ۳٬۵ کیلومتر در شمال غربی و یا از همت ۴٬۰ کیلومتر است) برج میلاد نام برج مخابراتی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، ۶اُمین برج بلند مخابراتی جهان و ۱۹اُمین سازهٔ بلند نامتکی جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برج‌های مخابراتی دنیا مقام نخست را دارد. برج میلاد به دلیل بلندی بسیار و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.
    پارک جمشیدیه منطقه نیاوران، امیدوار (از مترو تجریش ۳ کیلومتر در شمال شرقی و یا از ایستگاه مترو اقدسیه ۲٬۵ کیلومتر در شمال غربی). از زیباترین و دیدنی‌ترین بوستان‌های تهران است و با مساحتی حدود ۱۰ هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران) واقع شده و از شمال به کوه کُلَک‌چال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلک‌چال محدود است. از ویژگی‌های این پارک، دریاچه، آبشار مجاور و نیز آب‌نماهای سنگی است که جلوه‌ای خاص دارند. این پارک در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کُلَک‌چال قرار دارد.
    پارک جنگلی چیتگر از پارک‌های جنگلی شهر تهران است. این بوستان از شمال به زمین‌های چیتگر، از جنوب به آزادراه تهران-کرج، از غرب به آزادشهر و پیکان‌شهر، و از شرق به منطقهٔ خرگوش‌دره محدود می‌شود. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پر درخت از بزرگ‌ترین بوستان‌های جنگلی استان تهران است. هدف از احداث این بوستان جنگلی که در آغاز مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده‌است. این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه‌سواری و امکانات اسکیت‌سواری است. همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایران‌خودرو مقابل درب‌های ۵ و ۷ قرار دارد.
    دریاچه چیتگر یا دریاچه شهدای خلیج فارس،  دریاچه‌ای مصنوعی است که در شمال غرب تهران و در منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع شده‌است. دریاچه مصنوعی چیتگر در شمال پارک جنگلی چیتگر قرار گرفته و از جنوب به آزاد راه تهران-کرج، شمال آن به بزرگراه همت، شرق آن به بزرگراه آزادگان و غرب آن به بافت مسکونی منطقه ۲۲ شهرداری تهران محدود می‌باشد. گاهی اوقات شما می‌تواند پرنده‌های مهاجر را در این دریاچه مشاهده کنید. در اطراف دریاچه وسایل سرگرمی زیادی موجود می‌باشد.
    آبشار تهران در ارتفاعات شمالی منطقه ۲۲ شهرداری تهران واقع گردیده است. آبشار تهران شامل باغ راه‌هایی در دل کوهستان می‌باشد که با استفاده از مصالح طبیعی سنگ و چوب ساخته شده و طرّاحی شیب پیاده راه‌های آن به گونه‌ای است که حتی کودکان و سالمندان نیز تا بالاترین ارتفاع می‌توانند به کوه پیمایی بپردازند. در این آبشار، ۸ برکه وجود دارد.
    قلعه طغرل
    آرامگاه بی بی شهربانو
    ابن بابویه آرامگاه بزرگی است که در شهر ری در جنوب تهران واقع شده است. عده‌ای از شخصیت‌های مهم فرهنگی و سیاسی ایران مانند محمدعلی فروغی، میرزادهٔ عشقی، حسین فاطمی، مهوش، غلامرضا تختی، علی‌اکبر دهخدا و ... در ابن بابویه دفن شده‌اند. به دلیل بزرگ بودن گورستان یافتن آرامگاه‌ها آسان نیست وانگهی می‌توان از متولیان گورستان کمک گرفت.

چشمه علی - مکان‌های زیارتی: حرم مطهر حضرت عبدالعزیم حسنی - حضرت حمزه - سه دختران
دریاچه چیتگر در یک روز برفی به همراه ساخت و سازهای اطراف آن (زمستان ۹۳)

    بازار. بازار تهران یکی از قدیمی ترین مکان‌های تهران می‌باشد که دارای ابنیه باستانی، مساجد، امامزاده‌ها، سراها، تیمچه‌ها و کاروانسراهای بسیار می‌باشد. برخی از این اماکن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. بازار با بافت متراکم خود بسیاری از کسب و کارها را در کنار محله‌های مسکونی در خود جا داده است. محدوده بازار در بین خیابان‌های ۱۵ خرداد (بوذرجمهری) و خیام و مولوی و مصطفی خمینی قرار دارد.

موزه‌ها
موزه هنرهای معاصر تهران که مهم‌ترین و جامع‌ترین مجموعه از هنر معاصر غرب در قارهٔ آسیا را دارا می‌باشد.
سردر موزه ایران باستان

بیش از ۳۰ موزه در سطح شهر تهران به فعالیت مشغولند که همه روزه تعداد زیادی بازدید کننده به‌سوی خود جلب می‌کنند.

از جمله:

    موزه مردم‌شناسی تهران (کاخ ابیض). از ۹:۰۰ تا ۱۵:۳۰ باز است. همه روزهای هفته بجز یکشنبه‌ها و پنج شنبه‌ها ۱۰۰۰ تومان.
    موزه زمین‌شناسی تهران، میدان آزادی، خیابان معراج، ☎ +۹۸ ۲۱ ۶۴۵۹۲۴۳۶، دورنگار: ۶۴۵۹۲۲۸۸. آثار موجود در این موزه شامل سنگ‌های کانی، آثار فسیلی، آثار باستان‌شناسی مربوط به هشتصد سال پیش، فسیل‌های دوران اول تا چهارم زمین‌شناسی، ماکت فسیل‌های کم‌یاب - و ... می‌باشد.
    موزه ملی ایران، خیابان امام خمینی ابتدای خیابان ۳۰ تیر، ☎ +۹۸ ۲۱ ۶۶۷۰۲۰۶۲، پست الکترونیکی: info@nationalmuseumofiran.ir. ایرانی ۲۰٬۰۰۰ ﷼ خارجی ۱۵۰٬۰۰۰ ﷼.
    موزه فرش ایران، ضلع شمالی پارک لاله، روبه‌روی فروشگاه سپه، خیابان فاطمی (خیابان کارگر شمالی – تقاطع دکتر فاطمی)، ☎ +۹۸ ۲۱ ۸۸۹۶۲۷۰۳، پست الکترونیکی: info@carpetmuseum.ir. همه روزه به جز دوشنبه و ایام سوگواری. طبقهٔ همکف این موزه برای نمایش دائمی ۱۵۰ قطعه فرش و طبقه دوم آن برای برگزاری نمایشگاه‌های موردی و فصلی در نظر گرفته شده‌است. ایرانی ۲٬۵۰۰ ﷼، خارجی ۲۵٬۰۰۰ ﷼.
    موزه هنرهای معاصر، خیابان کارگر شمالی، پارک لاله، ☎ +۹۸ ۲۱ ۸۹۵۱۹۶۵۸، پست الکترونیکی: info@irtmca.com. همه روزه به جز ایام سوگواری ۹ - ۱۷:۴۵و جمعه‌ها ۱۴ به بعد. ساختمان موزه تلفیقی ازمعماری مدرن و سنتی است که با الهام از بادگیرهای مناطق حاشیه کویر ایران ساخته شده است. مجموعه دایمی موزه هنرهای معاصر تهران از نزدیک به ۳۰۰۰ اثر ارزشمند و یکتا تشکیل شده که به نخبگان دیروز و امروز هنرهای تجسمی ایران و جهان تعلق دارد. آثاری از هنرمندان پرآوازه مانند رنوار، لوترک، گوگن، پیکاسو، ماکس ارنست - و ... در این موزه یافت می‌شوند. ۲٬۰۰۰ریال.
     موزه آبگینه و سفالینه، خیابان جمهوری، خیابان سی تیر (خیابان جمهوری – خیابان سی تیر)، ☎ +۹۸ ۲۱ ۶۷۰۸۱۵۳، پست الکترونیکی: info@glasswaremuseum.ir. ایرانی ۲۵۰ ﷼ خارجی ۲٬۵۰۰ ﷼.

باغ پرندگان
باغ پرندگان

    موزه صنایع دستی مجموعه سعدآباد
    موزه جواهرات ملی
    موزه رضا عباسی
    کتابخانه ملک
    موزه آثار طبیعی و حیات وحش ایران (دارآباد)
    باغ پرندگان
    باغ موزه دفاع مقدس (عباس‌آباد)
    باغ موزه گیاهشناسی (منطقه ۲۲)
    موزه موسیقی تهران، تجریش - خیابان شهید دربندی - سه راه تختی - کوچه موزه - پلاک ۹، ☎ +۹۸ ۲۱ ۲۲۲۳۱۷۰۸، پست الکترونیکی: info@musicmuseum.ir. در طبقه اول ساختمان بخش سازها قرار دارد. طبقه دوم شامل بخش گنجینه‌ها، آرشیو مرحوم گلشن ابراهیمی و کتابخانه می‌باشد.

و کاخ موزه‌های:

    مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد
    کاخ موزه نیاوران
    کاخ موزه گلستان

و بسیاری از موزه‌های دیگر تهران از جذابیت‌های آن به شمار می‌آیند. از تماشاگه‌های تماشاگه تاریخ، تماشاگه پول، تمشاگه خودرو و تماشاگه زمان نیز می‌توان به عنوان دیدنی‌های تهران یاد کرد.

    ناهارخوری کاخ سعدآباد

    کاخ سعدآباد آشپزخانه سلطنتی ماشین ظرفشویی و دستگاه سیب زمینی پوست کن

    کاخ سبز

    اتاق استراحت کاخ سعدآباد

    موزه سینما (باغ فردوس)، تهران، خیابان ولیعصر، باغ فردوس، ☎ +۹۸ ۲۱ ۲۲۷۰۵۰۰۵. ساختمان باغ فردوس در زمان نظام الدوله وزیر دارایی ناصر الدین شاه ساخته شده و منزل معیر المالک همسر خانم عصمت الدوله دختر ناصرالدین شاه بود. در قسمت شمالی آن که در حال حاضر چمن‌کاری و کتابخانه می‌باشد قبلاً استخر بزرگی بود و اطراف آن نیز درختان کهن‌سال چنار وجود داشته که هنوز نیز تعدادی از آنها موجود است و در قسمت جنوب ساختمان، فضای نسبتاً بزرگ دیده می‌شود. کل زمین پلکانی است در زمان پهلوی اول این ساختمان محل دبستان شاپور بود که امروزه سینما می‌باشد.

مناطق تاریخی

    کاخ نیاوران
    کوشک احمدشاهی
    حوض‌خانه باغ قدیم نگارستان
    کاخ گلستان
    شمس العماره
    کاخ سعدآباد
    کتابخانه ملک، بازار تهران.
    مسجد جامع، بازار.
    امامزاده زید، بازار.

آبشارها

دوقلو، کمرد، سنگان، پیچ ادران. در اطراف تهران آبشارهای زیادی است که آبشار دوقلو از زیباترین آنهاست.

    آبشار دوقلو در ارتفاع دو هزار و ۷۰۰ متری ارتفاعات دربند و در زیر پناهگاه شیرپلا قرار دارد.
    آبشار کمرد در منطقه‌ای به نام منوچهرآباد - بین جاده جاجرود و شهرک پردیس در دهکده‌ای کوچک به همین نام در قسمت شرقی اراکوه واقع است.
    آبشار سنگان این آبشار در انتهای جاده کن - سولقان در روستای سنگان است. اوج شکوه این آبشار فروردین و اردیبهشت است.
    آبشار پیچ ادران از جمله آبشارهای فصلی در اطراف تهران است که از ذوب برف‌ها در بهار و تابستان پدید می‌آید و در ۱۵ کیلومتری جاده کرج - چالوس واقع است.

چشمه‌ها

آبعلی هراز، قلعه دختر، اعلا، تلخ آب، آب گرم لاریجان، چشمه شور، چشمه آب اسک

    چشمه آبعلی: دوغ و آب معدنی آبعلی را همه می‌شناسیم، خود چشمه هم دور نیست و در شمال دهکده آبعلی در ۶۰ کیلومتری شمال شرق تهران و در کنار بستر رودخانه مبارک‌آباد از زمین می‌جوشد.
    چشمه شور: در ناحیه علی‌آباد و نزدیک دریاچه حوض سلطان است. زمان استفاده مناسب از آن، ماه‌های آبان و آذر و اواخر زمستان تا اردیبهشت است.

دره‌های تفریحی تهران

دره کن سولقان، هملون، وزباد، کشار، آهنگرک، دوچناران، وارنگرود، کردان، واریان ارنگه، اوشان و فشم، دره چالوس و اوین.

    دره دوچناران: دره حصارک فرحزاد در شمال غربی فرحزاد قرار دارد که دره‌ای طولانی با دیدگاه‌های متنوع، باغها، چشمه‌ها و مسیری پر افت و خیز و مناسب برای راهپیمایی است که از این مسیر می‌توان به امامزاده داوود رسید.
    دره هملون: دره کوچک و کمی صخره‌ای در ۳۰ کیلومتری جاده جاجرود، بعد از روستای میگون، پس از پل آهنی واقع است و دارای آب و هوای بسیار سرد در فصل بهار و اوایل تابستان است.
    دره آهنگرک: این دره در غرب آبادی میگون، ۵ کیلومتر بالاتر از بخش فشم، حد فاصل حاجیه آفتاب‌کوه و کوه آهنگرک، با مزارع و درختان سرسبز و بسیار نزدیک به بخش میگون، از جمله محیط‌های مناسب برای گردش یک روزه است.
    دره وزباد: در شمال گلابدره شمیران، در مکانی سراشیبی، در زیر دامنه‌های صخره‌ای قله سه هزار و صد متری اسپیلت قرار دارد و دارای تعدادی چشمه کوچک است.

باید انجام داد

    بام تهران مجموعه‌ای است در بالاترین نقطه خیابان ولنجک که شامل امکانات تفریحی و گردشگری زیادی است. مجموعه ورزشی-تفریحی تله کابین توچال از انتهای خیابان ولنجک آغاز شده و پس از عبور از جاده آسفالته به ایستگاه اول تله کابین توچال متصل می‌شود.

    این تله کابین سه خط اصلی و سه خط تله سی یژ و یک خط تله آسکی دارد. روی هم رفته طول سه خط اصلی تله کابین نزدیک به ۷۵۰۰ متر می‌باشد که در میان تله کابین‌های نصب شده در دنیا، یکی از طولانی‌ترین خطوط تله کابین پیوسته به شمار می‌رود. تله کابین توچال، سه روز در هفته دایر است. در انتهای ایستگاه پنج، که مجهز به دو پیست آسکی برای ورزشکاران تازه‌کار و حرفه‌ای است، چندین رستوران و محل جهت استراحت وجود دارد. از امکانات این مجموعه ورزشی، می‌توان به باشگاه تنیس، باشگاه تیر و کمان، باشگاه بانجی جامپینگ و اسکیت، باشگاه پینت بال، کوهنوردی و پیاده‌روی، پیست‌های آسکی، هتل و سایر امکانات خدماتی می‌باشد.

    کوهنوردی: کوه‌های تهران (دربند، درکه، دارآباد) از جاذبه‌های آن به‌شمار می‌آیند.
    دوچرخه‌سواری: امکان کرایه دوچرخه در پارک جنگلی چیتگر در غرب تهران فراهم است. این پارک دارای پیست دوچرخه‌سواری و یک دریاچه مصنوعی به نام دریاچه چیتگر (شهدای خلیج فارس) است.
    موسیقی: تالار وحدت و تالار رودکی در خیابان استاد شهریار (تقاطع خیابان حافظ) واقع شده‌اند و انواع کنسرت‌های موسیقی و رسیتال‌ها به‌طور مرتب در این مجموعه برگزار می‌گردد.

آموزش
درب اصلی دانشگاه تهران (ورودی خیابان انقلاب) معروف به درب پنجاه تومانی

    دانشگاه تهران (در مرکز تهران)
    دانشگاه علوم پزشکی تهران (در شمال تهران)
    دانشگاه علوم پزشکی ایران (در شمال تهران)
    دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی (در شمال تهران)
    دانشگاه صنعتی شریف (در غرب تهران)
    دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک) (در مرکز تهران)
    دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی (در مرکز و شمال تهران)
    دانشگاه شهیدبهشتی (در شمال تهران)
    دانشگاه علم و صنعت (در شمال شرق تهران)
    دانشگاه خوارزمی(تربیت معلم)، (مرکز شهر).

پول

پول رایج در تهران ریال و تومان است که هر تومان ده ریال می‌باشد. در سطح شهر صرافی‌های بسیاری وجود دارد اما تمرکز آن‌ها در خیابان فردوسی، خیابان جمهوری و خیابان ولی‌عصر (روبروی پارک ملت و پارک ساعی) بیشتر است. فهرستی از صرافی‌های مجاز را در اینجا می‌توان پیدا کرد. فهرست بانک‌ها و موسسات مالی مجاز هم در اینجا یافت می‌شود.
خرید کردن

    کتاب فروشی‌ها، ضلع جنوبی خیابان انقلاب (از میدان انقلاب تا تقاطع خیابان فلسطین).
    لوازم ورزشی، خیابان ولی‌عصر حوالی میدان منیریه (به‌ویژه ضلع جنوبی) (خیابان بهار شمالی).
    ارز، خیابان فردوسی (از میدان فردوسی به سمت جنوب).
    صنایع دستی، خیابان استاد نجات اللهی.
    جواهر، بلوار کریمخان زند (پیش از پل کریمخان).
    تلفن همراه، پاساژ علاالدین (خیابان جمهوری، نرسیده به خیابان حافظ).
    رایانه کیفی، مجتمع کامپیوتر پایتخت در ابتدای بلوار میرداماد (تقاطع خیابان ولی‌عصر) یا پاساژ رضا در خیابان ولی‌عصر (پایین‌تر از میدان ولی‌عصر).
    سخت‌افزار رایانه، مرکز کامپیوتر ایران در خیابان ولی‌عصر (پایین‌تر از میدان ولی‌عصر).
    لباس، بازار رضای کویتی‌ها (ضلع جنوبی خیابان پانزده خرداد پس از چهارراه گلوبندک).
    لباس کودک (خیابان بهار جنوبی).
    کیف و کفش زنانه و مردانه (بازار بزرگ تهران – خیابان خیام – نرسیده به چهارراه گلوبندک - مجتمع تجاری ایساتیس، باغ سپه‌سالار).
    کت و شلوار مردانه (خیابان باب همایون).
    لوازم صوتی و تصویری (خیابان جمهوری).
    خودرو، مرکز خرید و فروش خودرو چیتگر (کیلومتر ۱۲ جادهٔ مخصوص کرج).
    فروشگاه زنجیره‌ای (هایپراستار در بزرگراه شهید باکری در غرب تهران).

همچنین تعداد زیادی مراکز خرید در تهران وجود دارد که کالاهای مختلفی را در خود دارند. بزرگترین آن‌ها عبارتند از:

    مرکز خرید تندیس (خیابان ولیعصر، تجریش).
    مرکز خرید میلاد نور (شهرک غرب).
    مرکز خرید گلستان (شهرک غرب، خیابان ایران زمین).
    مرکز خرید تیراژه (بزرگراه اشرفی اصفهانی، پایینتر از پل همت).
    مرکز خرید کوروش (بزرگراه ستاری، تقاطع خیابان پیامبر).
    مرکز خرید پالادیوم (خیابان ولیعصر، زعفرانیه).

خوردن

طبق دستورات دینی رستوران‌ها، مسافرخانه‌ها، هتل‌ها فقط با غذاهای حلال از مشتریان‌شان پذیرایی می‌کنند.

قیمت مناسب

    کلپچ (آنلاین)، پست الکترونیکی: info@kalapch.com. از قدیمی‌ترین کله‌پاچه‌فروشی‌های تهران، انواع صبحانه شامل حلیم، کله‌پاچه، عدسی - و ... از ۲۱۰٬۰۰۰ ﷼ تا ۲۷۰٬۰۰۰ ﷼.
    پیتزایی که برای یک نفر کفایت می‌کند را می‌توان با حدود ۱۵۰۰۰ تومان از فست‌فودهای خیابان ولی‌عصر تهیه کرد.
    فلافل متوسط قیمت ۲۵٬۰۰۰ ریال برای یک وعده غذایی فلافل، باید پرداخت شود.

قیمت بالا

    رستوران‌های خیابان ولیعصر تا پل تجریش

نوشیدن

    خرید، فروش و مصرف نوشیدنی‌های الکلی در رستورانها و فروشگاه‌های تهران بطور قانونی ممنوع می‌باشد و با آن برخورد می‌شود. اما امکان تهیه انواع نوشیدنی‌های غیر الکلی در کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌های بسیاری که در سطح شهر وجود دارند، فراهم است.

خواب
قیمت مناسب

    هتل خیام (میدان بهارستان، چهارراه سرچشمه، خیابان امیرکبیر، کوچه نویدی)
    هتل مینا (میدان هفت تیر، خیابان دکتر مفتح، بعد از چهارراه سمیه، روبه‌روی دانشگاه تربیت معلم)
    هتل شهر (سه راه تهرانپارس)

قیمت بالا

    هتل استقلال «هیلتون سابق» (ضلع جنوب غربی تقاطع خیابان ولی‌عصر و بزرگراه مدرس)
    هتل لاله (خیابان فاطمی، جنب خیابان حجاب، چسبیده به پارک لاله)
    هتل آزادی (بزرگراه شهید چمران، تقاطع خیابان سئول)
    هتل اوین (بزرگراه شهید چمران، تقاطع خیابان سئول)
    هتل اسپیناس (بلوار کشاورز، حدفاصل فلسطین و حجاب)
    هتل هما (میدان ونک، خیابان ولی عصر، خیابان شهید خدامی)

ارتباطات

پیش شماره تلفن تهران ۰۲۱ است.
پوشش امواج رادیو و تلویزیونی

سراسر شهر تهران از پوشش کامل امواج رادیو و تلویزیونی برخوردار هستند.

DVB-T (دیجیتال):

    فرکانس ۶۰۲ مگاهرتز (کانال ۳۷)
    فرکانس ۶۵۰ مگاهرتز (کانال ۴۳)
    فرکانس ۵۷۸ مگاهرتز (کانال ۳۴)

موج FM (رادیو):

    رادیو ایران: ۹۰٫۰ مگاهرتز
    رادیو تهران: ۹۴٫۰ مگاهرتز
    رادیو قرآن: ۱۰۰٫۰ مگاهرتز
    و ...

تلفن

شماره تلفن‌های شهر تهران ۸ رقمی هستند و برای مناطق مختلف شهر با شماره‌های زیر شروع می‌شوند

۳۹۵۲۴ – چهاردانگه

۳۹۵۸۳ – شهرک انبیا اسلامشهر

۳۹۷۴۰ – تهرانپارس

۳۹۷۸ – ملت

۳۹۸۸۱ – خیابان جیحون در آزادی

۳۹۸۹ - ستارخان

۳۹۸۰۷ – شهرک غرب محدوده میلاد نور

یکی از راه‌های صحبت کردن با تلفن، خرید یک کارت تلفن است که با داشتن شارژ محدود، برای تماس‌های محلی استفاده می‌شود. برای تماس‌های خارج از کشور، می‌توان با خرید از شرکت‌های فروش اکانت تلفن برای تماس‌های بین‌المللی به هر نقطه از جهان، با قیمت نسبتاً مناسب، ۱۵۰۰ ریال در دقیقه، به هر نقطه‌ای در جهان زنگ زد؛ و هم‌چنین با کارت تلفن می‌توانید به‌طور منظم از هر یک از تلفن‌های عمومی، که تعداد فراوانی دارند و یا تلفن در هتل خود استفاده کنید.

وضعیت آنتن‌دهی تلفن‌های همراه در تهران نسبتاً مطلوب است. حتی در ایستگاه‌های مترو نیز می‌توان تماس موفقی را تجربه کرد. هرچند که معمولاً در تونل‌های عمیق مترو تلفن‌های همراه آنتن نمی‌دهند.
اینترنت
سطح امنیت

شهر تهران به عنوان پایتخت سیاسی و مرکز اقتصادی از امنیت بسیار بالایی برخوردار است.
سفارت‌خانه‌ها

حدود ۹۵ سفارتخانه در تهران وجود دارد

     آدرس سفارت جمهوری آذربایجان پاسداران نیستان سوم.
     آدرس سفارت آرژانتین میدان آرژانتین.
     آدرس سفارت آفریقای جنوبی آفریقای جنوبی، خیابان ولی‌عصر.
     آدرس سفارت آلمان خیابان فردوسی.
     آدرس سفارت اتریش میدان آرژانتین.
     آدرس سفارت اردن خیابان انقلاب.
     آدرس سفارت اروگوئه خیابان آفریقا.
     آدرس سفارت ازبکستان خیابان پاسداران.
     آدرس سفارت اسپانیا خیابان قائم مقام.
     آدرس سفارت استرالیا خیابان خالداسلامبولی.
     آدرس سفارت اسلواکی خیابان ولی‌عصر.
     آدرس سفارت ترکیه خیابان فردوسی.
     آدرس سفارت روسیه خیابان نوفل لوشاتو.
     آدرس سفارت فرانسه خیابان نوفل لوشاتو.
     آدرس سفارت ایتالیا خیابان نوفل لوشاتو.
     آدرس سفارت واتیکان خیابان نوفل لوشاتو.
     آدرس سفارت سوئیس خیابان فرشته.
     آدرس سفارت رومانی پل چوبی.
     آدرس سفارت اندونزی خیابان بخارست.
     آدرس سفارت بریتانیا خیابان فردوسی.
     آدرس سفارت اوکراین خیابان ونک.
     آدرس سفارت کره جنوبی میدان ونک، خیابان شیخ بهائی.
     آدرس سفارت عراق میدان ولی‌عصر.