آگهی های گردشگری

1398/06/30
اخذ دیپلم راهنمای گردشگری

اخذ دیپلم گردشگری در کوتاه ترین زمان ممکن در آموزشگاه گردشگری نشان برتر دارای مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای کشور

محمدرضا صالحی / تلفن :02166977100

دوره های آموزشی گردشگری


برای اولین‌بار برگزاری دوره‌های تخصصی راهنمای پرنده‌نگری، راهنمای تخصصی گردشگری کودک، راهنمای تخصصی دوچرخه‌سواری، راهنمای تخصصی زمین گردشگری و راهنمای کوهستان را شرکت نمایید. 
 راهنمای ایرانگردی و جهانگردی
دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی(تورلیدری فرهنگی) یکی از دوره‌های آموزشی گردشگری، مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است که در آن به مباحث مربوط به فرهنگ و تاریخ ایران پرداخته می‌شود. افرادی که تمایل دارند راهنمای تورهای ایرانگردی و جهانگردی شوند، با شرکت در این دوره آموزشی، هرچه بیشتر با تاریخ، تمدن و فرهنگ ایران زمین آشنا می‌شوند.
دوره آموزشی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمای فرهنگی) در طول مدت تقریبی 9 ماه و با ارائه 18 عنوان درسی برگزار می‌شود.
 18 سرفصل:شناخت صنعت گردشگری، معماری ایران و جهان، جغرافیای جهانگردی و نقشه خوانی،آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین، شناخت اماکن تاریخی، مبانی اکوتوریسم، آشنایی با میراث فرهنگی و صنایع‌دستی و زبان تخصصی) در آزمون جامع گردشگری معیار ارزیابی فراگیران است. همچنین دانشجویان دوره برای کسب تجربه و مهارت‌های لازم، چندین سفر آموزشی - تخصصی دارند. این سفرها شامل سفر اجرای عملی تور و بازدید درس شناخت موزه‌ها است.

راهنمای طبیعت‌گردی
دوره آموزشی راهنمای طبیعت‌گردی از دوره‌های آموزشی گردشگری، مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است که در آن به مباحث مربوط به حفاظت از طبیعت ایران، منافع جوامع محلی و بهره‌وری اقتصادی پایدار از این منابع پرداخته می‌شود.
دوره آموزشی راهنمای طبیعت‌گردی (اکوتور لیدری) در طول مدت تقریبی 9 ماه و با ارائه 26 عنوان درسی برگزار می‌شود. آزمون جامع گردشگری از میان 7 عنوان درسی دوره آموزشی شامل (مبانی اکوتوریسم، آشنایی با گیاهان، آشنایی با پستانداران، آشنایی با جوامع محلی و اصول تسهیلگری، آشنایی با تنوع زمین‌شناسی، زبان تخصصی و آشنایی با پرندگان و پرنده‌نگری) است. 
همچنین فراگیران دوره راهنمای طبیعت‌گردی 7 سفر و بازدید علمی برای کسب مهارت‌های لازم در تورلیدری دارند. این سفرها عبارتند از: سفر استقرار و بقاء در طبیعت، گیاهان، زمین‌شناسی، پرنده‌نگری، پستانداران، حشرات و خزندگان.

مدیریت فنی دفاتر خدمات مسافرتی 
از دوره‌های مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است که با هدف آموزش اصول و مبانی مدیریت امور فنی آژانس‌ها و دفاتر خدمات مسافرتی طراحی شده است. این دوره آموزشی 5 ماهه، 11 سرفصل درسی و 60 ساعت کارورزی دارد. همچنین 6 درس در آزمون جامع گردشگری مورد سنجش قرار می‌گیرد که این دروس شامل (شناسایی مسیرهای گردشگری، شناخت صنعت گردشگری، بازاریابی و فروش خدمات مسافرتی، برنامه‌ریزی و سرپرستی گشت‌ها، قوانین و مقررات گردشگری و زبان تخصصی) است.
راهنمای تخصصی زمین گردشگری
دوره آموزشی راهنمای تخصصی زمین‌گردشگری، دوره‌ای 11 ماهه مشتمل بر 15 سرفصل درسی و مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری است. آزمون جامع گردشگری این دوره از دروس آشنایی با تنوع زمین‌شناسی، آشنایی با تنوع ژئومورفولوژیک، اصول و مبانی زمین‌گردشگری، آشنایی با میراث معدن کاری و گردشگری، اصول تفسیر میراث طبیعی و فرهنگی و زبان تخصصی است. دوره راهنمای زمین‌گردشگری به بررسی بخش بی‌جان طبیعت یا همان تنوع زمین‌شناختی می‌پردازد. همچنین فراگیران در طول دوره، 5 سفر علمی را برای کسب مهارت و تجربه در تورلیدری سفرهای زمین‌گردشگری می‌گذرانند که شامل سفر اقلیم‌شناسی، زمین‌شناسی، ژئومورفولوژی، زمین‌گردشگری و غارنوردی است.
راهنمای تخصصی گردشگری کودک
کودکان قشر حساس و در عین حال میراث‌داران آینده سرزمین هستند، بنابراین دو اصل دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک از سمت سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصویب شد تا تورهای کودکان، راهنمایان آموزش دیده و تخصصی خود را داشته باشند. این دوره مشتمل بر 44 سرفصل درسی در طول دوره آموزشی 3 ماهه است، که در انتها ارزشیابی فراگیران از طریق سفر عملی پایان دوره است.
در این دوره فراگیران 22 تا 55 سال از طریق گزینش برای گذراندن دوره راهنمای تخصصی گردشگری کودک انتخاب می‌شوند.
 راهنمای تخصصی پرنده‌نگری
زیبایی‌های ایران تنها محدود به آثار طبیعی و تاریخی بر روی زمین نیست، آسمان ایران بالغ بر پانصد گونه پرنده اندمیک و مهاجر دارد که در طول سال بر فراز آسمان نیلگون کشور در حال پرواز یا مهاجرت هستند. دوره راهنمای تخصصی پرنده‌نگری برای علاقمندان به تورلیدری، سفرهای پرنده‌نگری در بازه آموزشی 3 ماهه با 10 سرفصل آموزشی طراحی و به تصویب سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رسیده است. در پایان دوره، سنجش فراگیران براساس نحوه عملکرد در سفرها و آزمون‌های داخلی دوره است.
راهنمای تخصصی تورهای دوچرخه سواری
در شهر رکاب زدن، در کنار مسافران در طول یک مسیر سرسبز یا کنار رودخانه‌ای آرام با هوایی پاک و به دور از آسیب رساندن و آلوده ساختن طبیعت,دوره آموزشی 5 ماهه با 11 سرفصل درسی تئوری و عملی که فراگیران در انتها از طریق امتیاز آزمون‌های داخلی دوره و عملکرد سفرهای عملی، موفق به اخذ کارت راهنمای تور دوچرخه سواری می‌شوند.
دوره راهنمایان تخصصی تور دوچرخه‌سواری مختص آقایان 20 تا 40 ساله است و پیش نیاز آن مدرک راهنمای طبیعت‌گردی است.
راهنمای تخصصی کوهستان
اگر به اهمیت کوه‌ها، جاذبه‌های آن، چشم‌اندازهای بدیع و همچنین تنوع گونه‌های جانوری و گیاهی محیط کوهستان توجه کنیم، آنگاه می‌توان این واقعیت را دریافت که مخاطبین تورهای طبیعت‌گردی برای پیمایش کوه‌ها و صعود قله‌ها، نیازمند راهنمایانی مجرب و آشنا به فنون کوهنوردی هستند. براین اساس راهنمایان تخصصی کوهستان علاوه بر مهارت تورلیدری طبیعت، دوره‌های کوهنوردی را نیز می‌گذرانند که این دوره‌ها عبارتند از: آشنایی با علم هواشناسی، پزشکی کوهستان، دوره جهت‌یابی و کار با قطب‌نما، دوره کار با GPS، کارآموزی کوهپیمایی، کارآموزی و پیشرفته سنگ‌نوردی، کارآموزی و پیشرفته برف و یخ، مبانی جستجو در کوهستان، نجات فنی، بهمن‌شناسی و مبانی محیط زیست.
پیش نیاز دوره راهنمای تخصصی کوهستان، راهنمای طبیعت‌گردی است. و در انتها مدرک این دوره مشترکاً از طرف فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری صادر می‌شود.