آگهی های شهر خمینی شهر

کسب و کار خود را جهت هر چه بهتر دیده شدن در شهر خمینی شهر استان اصفهان  در سایت نیازمندیهای اصناف پیام اول #درج_آگهی_رایگان نمایید. برای شروع روی اینجا کلیک کنید

جهت اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02144386106 و 02144267720 و 02144386115 و 09306301063 تماس حاصل فرمایید.

برای دیدن همه آگهی های شهر اصفهان  کلیک کنید.


خمینی‌شهر یکی از شهرهای استان اصفهان در مرکز ایران است. این شهر در پیش از انقلاب ۱۳۵۷ همایون شهر و پیش تر از آن سِدِه (سه ده یا سه دژ) و ماربین نامیده می‌شد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان خمینی‌شهر قرار دارد. جمعیت آن طبق سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران برابر با ۳۱۹٬۷۲۷ بوده و پس از تهران، متراکم‌ترین شهر ایران است.[نیازمند منبع]از مشاهیر این شهر میتوان به اصغر فرهادی اشاره کرد.


محتویات
۱    موقعیت جغرافیایی خمینی شهر
۲    بخش‌ها و محله‌ها
۳    تاریخچه خمینی شهر
۴    کشاورزی
۵    صنایع و مشاغل
۶    زبان
۷    بناهای تاریخی
۸    طبیعتِ خمینی‌شهر
۹    سراسرنما
۱۰    -
۱۱    اماکن مذهبی
۱۲    منابع
۱۳    منابع
۱۴    پیوند به بیرون
موقعیت جغرافیایی خمینی شهر
شهر خمینی شهر با مساحت برابر ۱۷۵ کیلومتر مربع، در منطقهٔ بلوک ماربین و در ۱۲ کیلومتری شمال غربی اصفهان واقع شده و ازشمال به شهرستان برخوار و میمه، از شرق و شمال شرقی به شهرستان اصفهان، شمال غربی وغرب به شهرستان نجف آباد، و از جنوب به مرزهای قانونی شهر درچه محدود می‌شود. نواحی شمال وشمال غربی آن را کوه‌های محمودآباد با ۲۴۷۳ متر و سرچاه ۲۲۵۰ متر و کوه صالح با ۲۵۱۱ متر فراگرفته و نواحی جنوبی وخاوری آن را دشت همواری پوشانده‌است. در شمال شهر ارتفاعات سید محمد و پلارت با ارتفاع ۲۴۵۰ متر (محمودآباد)، زیبایی خاصی به منطقه داده‌است. ارتفاع شهرستان از سطح دریا، حدود ۱۵۹۵ متر و به قولی ۱۶۰۲ متر است؛ بنابراین، ۱۸ متر از اصفهان مرتفع تر می‌باشد. موقعیت جغرافیایی شهر خمینی شهرً ۴۵ َ۳۱ °۵۱ طول شرقی وً ۰۰ َ۴۱ عرض شمالی است. در برخی کتب دیگر طول و عرض جغرافیایی خمینی شهر را چنین محاسبه نموده‌اند ۵۱ درجه و ۳۵ دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و۳۲ درجه و ۴۱ دقیقه عرض شمالی از استوا، و نیز ۴۰ دقیقه و ۳۲ درجه عرض جغرافیایی و ۳۳ دقیقه و ۵۱ درجهٔ طول جغرافیایی. در این ناحیه شاخه‌هایی از زاینده رود به صورت مادی و کانال آب‌رسانی مورد استفاده قرار می‌گیرد به‌علاوه تاکنون هفت رشته قنات، ۱۳۰ حلقهٔ چاه عمیق، و ۶۰ حلقه چاه نیمه عمیق، در خمینی شهر حفر شده‌است. در حال حاضر، از نظر بافت شهری این شهرستان به دو قسمت بافت قدیمی و جدید، تقسیم می‌شود بافت جدید این شهرستان پس از انقلاب اسلامی ایران آغاز و در حال گسترش است شهرک اقماری منظریه نیز از نوع همین بافت است. بافت قدیمی خمینی شهر از جنوب این شهر، تا بافت جدید شهری ادامه دارد. در این بافت ساختمان‌های نسبتاً قدیمی و بعضی از ساختمان‌های جدید وجود دارد. این بافت که همان خمینی شهر است از سه محله ورنوسفادران، خوزان، فروشان تشکیل شده‌است.[نیازمند منبع]

بخش‌ها و محله‌ها
چند محله با قدمت زیاد در این شهر وجود دارد.

۱هفتصد دستگاه ۲منظریه

خوزان (با قدمتی از دوران ایلامی)

کوی بزم خوزان ورنوسفادران (با قدمتی از دوران سلجوقی) پری وشان، کهندژ (دوران ساسانی) اندآن (واژه‌ای عیلامی با قدمتی به همان دوران) آدریان، گاردر، کرتمان، اسپریز (اسفریز) ، هرستان، ماربین.

تاریخچه خمینی شهر
این، شهر که در گذشته به نام سده می‌شناختند در ادوار گذشته بخشی از بلوک ماربین از توابع اصفهان محسوب می‌شده که این قسمت‌ها دارای آب کافی و خاک حاصلخیز بوده‌است. در ابتدا شامل سه روستا یا سه ده به نامهای پریشان یا فروشان یا پروشان، خوزان یا خیزان، ورنوسفادران یا بن اصفهان بوده‌است. به همین علت به سده شهرت یافت. هر یک از روستاهای تشکیل دهنده سده، خود بعلت خاصی نام گرفته‌است. در کتاب نصف جهان فی تعریف اصفهان ذکر شده که: فریشان را معرف پریشان و پریشان خود مخفف پریوشان است که از نام زنی به اسم پریوش که در زمان قدیم بنای این قریه را نهاده و به نامش منسوب گشته‌است.

خوزان (خوزوان) از واژه «خوز» و «ان» نشانه کثرت و جمع تشکیل شده‌است. خوز در سنگ نوشته‌های شاهنشاهان هخامنشی به صورت xuvata (uvaja)<nEK و به قوم عیلامیان و سرزمین آن‌ها گفته می‌شد که در منطقه کوهستاهی بین‌النهرین تا فلات ایران گسترده شده‌است.

در محله خوزان، کهندژ قرار دارد که وصف آن چنین آمده‌است: در محله خوزان واقع در خمینی شهر، قلعه دفاعی مهمی به نام کهندژ وجود داشته که خرابه‌های آن در محله مزبور موجود است، کوی بزم نیز از دیگر محله‌های کهن خوزان می‌باشد، که این محل به جشن‌های سده در این شهر هویت و واقعیت بیشتری می‌بخشد.

به هنگام حاکمیت سلجوقیان ورنوسفادران توسط ملکشاه سلجوقی نامگذاری شد که نام اجداد قوم «ورنوسی» (گارد سلطنتی ملکشاه) بوده‌است (البته این ادعایی است که تا بحال هیچ سندی برای اثبات ان ارائه نشده‌است). در زمان فتح اصفهان توسط حمله افغانها، اهالی این منطقه تا حد توان مقاومت نمودند، چنان‌که سرکیس گانهیچ نتز در کتاب «سقوط اصفهان» می‌نویسد، افغانها نتوانستند دهکده‌های خیزون (خوزان) و بن اصفهان (ورنوسفادران) را تصرف کنند، چون ساکنان این دو دهکده سخت با آنان به مخالفت برخاستند.

دکتر سیروس شفقی در کتاب خود بنام «جغرافیای اصفهان»، معتقد است که مقارن کوچ عده‌ای از ساکنان منطقه اصفهان در نیمه دوم هزاره چهارم، قبل از میلاد مسیح، آبادی‌های کوچکی در محل فعلی شهر اصفهان و سرتاسر زاینده رود وجود داشته که باآمدن عده‌ای از شمال به فلات مرکزی پرجمعیت آن‌ها افزوده شد و دهات جدیدی به وجود آمده‌است، براین اساس می‌توان قدمت اولین کانون‌های جمعیتی این خطه را به دوران قبل از اسلام مربوط دانست و در روایات دیگر نیز آمده: حمله اسکندر به سه دژ، گاردژ، کهندژ و دیمیردژ که در این منطقه واقع شده بودند باعث ویران شدن آن‌ها به دست اسکندر مقدونی گردیده و این منطقه تا دوران پادشاهی ساسانیان(۲۲۴ میلادی) یعنی تا ۶ قرن بعد به صورت بیابانی بی آب و علف باقی ماند. تا آنجا که پیروز شاه ساسانی به سلطنت رسید و به دژ آمد و بنا به خواسته او بار دیگر این محل آباد شد، وی دستور حفر قناتی داد که به نام خودش به قنات «پیروز شاهی» معروف گردید، و به دستور پیروز شاه مردم متفرق شده، گردهم آمدند و زمین‌های ده خوزان و پروشان بین مردم تقسیم شد.

به روایتی دیگر سده یکی از مراکز زرتشتیان بوده که هر ۱۰۰ روز یکبار جشنی به نام جشن سده در آتشگاه بر پا می‌گشته که به همین دلیل اسم آن را سده نهاده‌اند.[نیازمند منبع]

کشاورزی
خمینی شهر درسالهای نه چندان دوریکی ازتولیدکنندگان اصلی گلابی در سطح استان وکشور بود. باغ داران این شهرعلاوه برشاه میوه، گلابی دوفصله وانواع دیگرگلابی محصولی منحصربه فردوبومی به نام سیبری تولید می‌کنند این میوه خوشمزه، آبدار، تردوباطعم گلابی است که رایحه سیب راهمراه داد. گفتنی است این شهر تولیدکنندهٔ بهترین تنباکو ی طلایی جهان می‌باشد که تماماً به کشورهای خارجی صادر می‌گردد. همچنین این شهر از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گل، انواع کاکتوس و محصولات گلخانه‌ای می‌باشد به‌طوری‌که بزرگترین شهرک گلخانه‌ای کشور در این منطقه قراردارد.

خمینی شهر از بزرگترین شهرهای استان اصفهان بوده و از نظر موقعیت علمی دانشگاهی و صنعتی قابل توجه می‌باشد. دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی شهر ازبزرگترین وپرافتخارترین دانشگاه‌های آزادایران بابیش از۱۰۰۰۰ دانشجو می‌باشد[نیازمند منبع]. همچنین دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی وتحقییقاتی استان اصفهان واولین پارک رشدعلم وفناوری یونسکودرخاورمیانه در این شهر واقع شده‌است و تحت مدیریت اصفهان می‌باشد. ودانشگاه‌هایی مانند راغب اصفهانی، فیض الاسلام، پالایش، جهاددانشگاهی، پیام نور و .. نیز در این شهر وجود دارد.

صنایع و مشاغل
از صنایع این شهر می‌توان سنگبری، موزائیک سازی، خاتم کاری، قلمزنی، تولیدی ظرف ملامین، نساجی، دباغی، حوله بافی و کشاورزی را نام برد که بیشتر کارخانه‌های سنگبری در شهرک صنعتی محمودآباد و شهرک صنعتی دوشاخ قرار دارند و از شهرتی جهانی برخوردار می‌باشد (پایتخت سنگ ایران).

زبان
مردم خمینی شهر به زبان فارسی و لهجه‌ای که شباهت کمی به مردم اصفهان دارد (به نام لهجهٔ سده‌ای) صحبت می‌کنند اما در محله ورنوسفادران، توسط برخی از مردم گویشی به نام ولاتی (پهلوی) استفاده می‌شود. (این گویش در اطراف اصفهان نیز بکار می‌رود) این زبان در حال فراموشی است، و نیاز به همت بیشتر برای زنده نگه داشتن آن می‌باشد.[نیازمند منبع]

بناهای تاریخی
از بناهای تاریخی خمینی شهر می‌توان از: غار دستکند قهرمان به قدمتی به دوران عیلامی، در کوه لادُر، خانه ی تاریخی زهتاب خوزان، عصارخانه صفوی محله گارسله در بازارقدیم ورنوسفادران، ایوان جنب امامزاده سید محمد، مجموعه حمامهای اندوان، مجموعه حمام‌های گاردر، مسجدگلوله مسجد آخوند، مسجد ملا محسن، گورستان ورنوسفادران، مسجد لادره، مسجد ملاحیدر علی، مسجد گاردر، خانه ی تاریخی مجیر، مسجد آقا علی اکبر، مسجد ابوالبرکات، مسجد امام حسن عسگری، مسجد جامع فروشان، امامزاده سید ابراهیم ورنوسفادران، حسینیه لادره، کلاس قرآن، حمام درب سید، حمام کوز، خانه ی تاریخی سرتیپ سدهی، برج کبوتر بوستان مهر، مسجد جامع خوزان با قدمتی به دوران سلجوقی، عصارخانهٔ صفوی، آرامگاه ابن مردویه، خانه تاریخی خلیلی‌ها واقع در پنج شنبه بازار را نام برد. [نیازمند منبع]

طبیعتِ خمینی‌شهر
از نظر آب و هوا می‌توان این شهر را یک منطقه معتدل نامید. برخی مناطق طبیعی این شهر به شرح ذیل است:[نیازمند منبع]

چشمه بژن
چشمه غم بر
چشمه هورموده
چشمه حسن و حسین
چشمه آخوند
چشمه لادر
چشمه لادوزخ
راه مانده علی
دره مویی
منطقه کارخانه آسفالت
منطقه حفاظت شده قامیشلو
چشمه لاوه یا لاوی
باغات خمینی شهر که در اثر بی آبی رو به خشک شدن است
پارک جنگلی
بام سبز
کوه‌های اطراف

از طریق سایت مرجع اصناف پیام اول میتوانید بهترینها را اعم از

آرایشگاه زنانه در خمینی شهر

آرایشگاه های مردانه در خمینی شهر

آزمایشگاه ها و مراکز رادیو لوژی در خمینی شهر

آژانس ها و تورهای مسافرتی در خمینی شهر

آموزشگاه های رانندگی در خمینی شهر

آموزشگاه های موسیقی در خمینی شهر

ابزار فروشی ها در خمینی شهر

ادارات و سازمان ها در خمینی شهر

استخر سونا و جکوزی در خمینی شهر

اورژانس و فوریت های پزشکی در خمینی شهر

باربری ها در خمینی شهر

باشگاه های بدن سازی آقایان و بانوان در خمینی شهر

بانک ها در خمینی شهر

بیمارستان ها در خمینی شهر

بیمه ها در خمینی شهر

پارک ها و مراکز تفریحی در خمینی شهر

پزشک متخصص اطفال در خمینی شهر

پزشکان در خمینی شهر

پزشکان پوست و مو در خمینی شهر

پزشکان عمومی در خمینی شهر

پلاستیک فروشی ها در خمینی شهر

پمپ بنزین ها در خمینی شهر

پیک موتوری ها در خمینی شهر

تئاتر و تالار نمایش در خمینی شهر

تاسیساتی ها در خمینی شهر

تالارهای عروسی در خمینی شهر

تاکسی سرویس در خمینی شهر

چاپ و تبلیغات در خمینی شهر

خدمات آسانسور و بالابر در خمینی شهر

خدمات خودرویی در خمینی شهر

خدمات نظافتی در خمینی شهر

خدمات کامپیوتری در خمینی شهر

خرازی ها در خمینی شهر

خشکبار و آجیل فروشی ها در خمینی شهر

خشکشویی ها در خمینی شهر

دادسراها در خمینی شهر

داروخانه ها در خمینی شهر

درمانگاه ها و مراکز درمانی در خمینی شهر

دفاتر اسناد رسمی در خمینی شهر

دفاتر پست در خمینی شهر

دفاتر پلیس به علاوه 10 و دفاتر دولت الکترونیک در خمینی شهر

دفاتر وکالت و مشاوره حقوقی در خمینی شهر

دندانپزشکان و دندان سازان در خمینی شهر

دکوراسیون داخلی در خمینی شهر

رستوران ها و سالنهای غذا خوری در خمینی شهر

روانپزشکان در خمینی شهر

ساعت فروشی در خمینی شهر

سمپاشی در خمینی شهر

سمساری در خمینی شهر

سوپرمارکت در خمینی شهر

سوپرهای میوه و سبزی در خمینی شهر

سینما ها در خمینی شهر

شعبات بانک آینده در خمینی شهر

شعبات بانک سپه در خمینی شهر

شعبات بانک انصار در خمینی شهر

شعبات بانک گردشگری در خمینی شهر

شعبات بانک پارسیان در خمینی شهر

شعبات بانک پاسارگاد در خمینی شهر

شعبات بانک سامان در خمینی شهر

شعبات بانک سینا در خمینی شهر

شعبات بانک شهر در خمینی شهر

شعبات بانک صادرات در خمینی شهر

شعبات بانک ملت در خمینی شهر

شعبات بانک ملی در خمینی شهر

شعبات مهر اقتصاد در خمینی شهر

صرافی ها در خمینی شهر

طلا فروشی ها و زرگری ها در خمینی شهر

عطاری ها در خمینی شهر

عکاسی ها و آتلیه عکاسی در خمینی شهر

فرش فروشی ها در خمینی شهر

فرهنگسرا و خانه فرهنگ در خمینی شهر

فروشگاه لوازم خانگی و آشپزخانه در خمینی شهر

فروشگاه های آرایشی بهداشتی در خمینی شهر

فروشگاه های خشکبار در خمینی شهر

فروشگاه های شهروند در خمینی شهر

فروشگاه های لوازم پزشکی در خمینی شهر

فروشگاه های لوازم ورزشی در خمینی شهر

فروشنده های پوشاک بچه گانه در خمینی شهر

فروشنده های پوشاک زنانه در خمینی شهر

فروشنده های پوشاک مردانه در خمینی شهر

قالیشویی ها در خمینی شهر

قصابی ها و سوپر های گوشت و مرغ در خمینی شهر

قنادی ها و شیرینی فروشی ها در خمینی شهر

گل فروشی ها در خمینی شهر

لوازم التحریری ها در خمینی شهر

متخصصین ریه در خمینی شهر

متخصصین قلب و عروق در خمینی شهر

متخصصین و جراحان مغز و اعصاب در خمینی شهر

مدارس در خمینی شهر

مراکز خدمات زیبایی در خمینی شهر

مراکز خرید در خمینی شهر

مراکز روانشناسی و روان کاوی در خمینی شهر

مراکز ورزشی در خمینی شهر

مساجد و حسینیه ها در خمینی شهر

مشاورین املاک در خمینی شهر

مهد کودک ها در خمینی شهر

موبایل فروشی ها در خمینی شهر

نانوایی ها در خمینی شهر

نگارخانه ها در خمینی شهر

نمایندگی های ال جی LG در خمینی شهر

نمایندگی های سامسونگ SAMSUNG در خمینی شهر

نجاری در خمینی شهر

لوله بازکنی در خمینی شهر

نمایندگی های سونی در خمینی شهر

نمایندگی های لوازم خانگی در خمینی شهر

نمایندگی های مجاز خوردو در خمینی شهر

هتل ها و اقامت گاه ها در خمینی شهر

کارواش ها در خمینی شهر

کافی شاپ ها در خمینی شهر

کافی نت و گیم نت در خمینی شهر

کتابخانه ها در خمینی شهر

کلانتری و اداره پلیس در خمینی شهر

کلیسا ها و مساجد و اماکن مذهبی در خمینی شهر

کیف و کفش فروشی ها در خمینی شهر

متل در خمینی شهر

صنایع دستی در خمینی شهر

مکان های دیدنی در خمینی شهر

طبیعت در خمینی شهر

اماکن گردشگری در خمینی شهر

مسیر ورودی در خمینی شهر

فروش سوغات در خمینی شهر

را میتوان جستجو کرد.