آگهی های شهر سراب

کسب و کار خود را جهت هر چه بهتر دیده شدن در شهر سراب استان آذربایجان شرقی در سایت نیازمندیهای اصناف پیام اول #درج_آگهی_رایگان نمایید. برای شروع روی اینجا کلیک کنید

جهت اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02144386106 و 02144267720 و 02144386115 و 09306301063 تماس حاصل فرمایید.

برای دیدن همه آگهی های استان آذربایجان شرقی کلیک کنید.


سراب، استان آذربایجان در دوره خلفای عباسی
سراب یکی از شهرهای شرقی استان آذربایجان شرقی و مرکز اداری شهرستان سراب است. این شهر با ۴۵٬۰۳۱ نفر جمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، هشتمین شهر استان محسوب می‌شود.

شهر سراب به دلیل واقع شدن در بین دو کوه سبلان و بزقوش، آب و هوایی سرد و کوهستانی دارد. این شهر در منطقه‌ای به وسعت ۱۳ کیلومتر مربع گسترده شده‌است. شهر سراب در ۸۶ کیلومتری غرب اردبیل، ۱۳۴ کیلومتری شرق تبریز و ۱۸۵ کیلومتری میانه واقع شده و با احداث راه جدید سراب به میانه، این فاصله به یک سوم کاهش خواهد یافت تا علاوه بر سراب، منطقه ارسباران نیز از بن‌بست خارج شود.

در حدود ۸٬۰۰۰ سال پیش از میلاد وجود مدارک و شواهد از گسترش روستاها، زندگی بر پایه کشاورزی و دامپروری در محدوده کوه‌های زاگرس و مناطقی مثل سراب، تپه گوران و علی کش ثابت شده‌است.


نام
    این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند.
حمدالله مستوفی در کتاب معروف خود یعنی نزهة القلوب می‌نویسد سراو شهریست از شرق سبلان مایل به قبله افتاد چو هوایش سرد است و آب آن از رودی که بدان شهر منسوب است از کوه سبلان برخیزد و به دریاچه چی چست (ارومیه) ریزد. مردمان این شهر سفید چهره‌اند و سنی مذهب. یاقوت حموی این شهر را «سراو» یا «سرو» ضبط کرده و گوید در سال ۶۱۷ هجری مغول به آن شهر حمله کرد آن شهر خراب شد و بیشتر اهالی کشته شدند. مورخین نیز سراب را سراو ذکر کرده‌اند که در کنار رودخانه سراو بنا شده و از این نام اسم شهر را سراو یا سراب گذاشته‌اند جغرافی نویسان قدیم به جای نام سراب لغت سراو را ذکر نموده‌اند. ابن حوقل در وصف این شهر گفته‌است سراو شهری است نیکو و دارای چند آسیاب و گرداگرد آن مزارع غله خیز و باغستان‌ها پر فراگرفته و مهمانخانه‌ای پاکیزه و بازارهای خوب دارد.

تاریخ
    این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند.
پیش از اسلام
قدمت این شهرستان آنطوری که از مدارک و کتابهای موجود در این زمینه بر می‌آید به دوره پیش از اسلام برمیگردد. وجود کتیبه اورارتو، تپه‌های باستانی و معابد سنگی در حومه این شهر نشان گر قدمت تاریخی منطقه است. سراب در دوره امپراتوری اورارتویی از جمله مناطق دارای تمدن شهرنشینی بود. حتی پاره‌ای از محققین و باستان شناسان بر این باورند که قبور پراکنده در اطراف و اکناف شهر سراب، قدمتی بیش از سنگ نبشته‌های اورارتویی دارند همچنین، آثار به جای مانده از فتوحات حکمرانان اورارتویی قدمت تاریخی این منطقه را به سال‌های ۶۸۵–۷۳۰ ق. م می‌رساند.

در گوشه و کنار این شهرستان آثاری به صورت خطوط اورارتو مبین این مطلب است و با عنایت به اینکه شهر سراب بر سر جاده ابریشم قرار داشته‌است، از قدیم الایام مورد توجه بوده‌است وجود آثار و علائم گورستانهای بسیار در سطح شهر سراب نشان می‌دهد که سراب از پرجمیعت‌ترین شهرهای منطقه در گذشته بوده‌است. یکی از شاخه‌های جاده ابریشم از ری به قزوین و فیروز آباد خلخال و بزغوش از راه سراب به تبریز می‌رسیده‌است و یکی دیگر از شاخه‌ها از راه قزوین و فیروز آباد خلخال به اردبیل از کنار و نزدیکیهای سراب می‌گذشته‌است.

وجود دو سنگ نبشته اورارتویی در جوار سراب در منطقه نشت اوغلی و دیزج رازلیق از نظر آثار تاریخی بسیار اهمیت دارد. آثار بدست آمده از دوره اورارتورها (معاصر مادها) به خط میخی نشانگر قدمت این شهر و تاریخی بودن آن می‌باشد. این دو سنگ نبشته نشان از فتح نامه شاهان اورارتور هاست. وجود این دو کتیبه نشانگر اهمیت این منطقه در آن زمانها می‌باشد اما معلوم نیست که شهرهای مفقود شده یاد شده در کتیبه‌های اورارتویی در کجا و کدام نقطه واقع هستند مسلماً مراکز مزبور مهم و سوق الجیشی بوده که در حوالی این کتیبه‌ها قرار داشتند. تاریخ نویسان قدیم تاریخ سراب را با تاریخ اهر و ارسباران به هم آمیخته دانسته‌اند.

مراکز تمدن عهد باستان، معمولاً پس از ویرانی و انهدام در اثر حملات دشمنان، دوباره بازسازی نمی‌شد، اما شهر سراب بعد از شکست اورارتوها، در دوران حکمرانی پارت‌ها نیز از رونق کافی برخوردار شد و مورد توجه حکم رانان پارتی بود. وجود تپه‌های باستانی، تل‌ها و سفالینه‌های کشف شده در منطقه، شاهد این مدعا است. در منطقه سراب آثار متعددی از جمله معابد سنگی، قلاع و یک چهار طاقی متعلق به دوران تمدن ساسانی بر جای مانده که مبیّن اهمیت آن، در دوره ساسانی است.

پس از اسلام
    این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند.
در دوران بعد از حاکمیت اسلام در ایران و آذربایجان، شهر سراب هم چنان ارزش و اعتبار شهری خود را حفظ کرد و به لحاظ موقعیت ویژه جغرافیایی و حاصل خیزی خاک همیشه مورد توجه حکم رانان بود.
شهر سراب در دوران حکومت مغولان از مراکز عمده حکومتی آذربایجان بود. نوشته‌اند که سلطان احمد اکودار که اسلام آورده بود، از دست ارغون خان و سرداران مغول به اردوی مادر که در سراب مستقر بود، پناه برد و در آن جا دستگیر شد و به دستور ارغون به سال ۶۸۳ کشته شد. بعد از شکست سلطان احمد اکودار ارغون خان مغول، شورای مغولان را در گردنه صائین به سال ۶۸۳ تشکیل داد.

در زمان حکومت چوپانیان نیز سراب مورد توجه بود و حکومت آن با جانی بیگ خان از اولاد جوجی خان بود که در سال ۷۵۸ در این شهر کشته شد. در اوایل حکم رانی صفویه که شهرهای تبریز و اردبیل و میانه از شهرهای مهم به‌شمار می‌رفتند، سراب به دلیل نزدیکی به این شهرها و موقعیت سوق الجیشی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بود. شاه اسماعیل صفوی بعد از شکست در جنگ چالدران به سراب روی آورد؛ و در سال ۹۳۰ در این شهر درگذشت. جنگ شاه اسماعیل و خلیل پاشا در سراب روی داد و باعث ویرانی و خسارات جبران ناپذیری شد، ولی شاه عباس قوای عثمانی را در این شهر شکست داد.

به سال ۱۲۰۵ آغا محمد خان قاجار با صادق خان شقاقی در این منطقه جنگید و بعد از گریختن صادق خان از شهر، آغا محمد خان سراب را فتح کرد. صادق خان شقاقی درجنگ با فتح علی شاه نیز شکست خورده به سراب عقب‌نشینی کرد و بعد از اینکه جواهرات آغا محمد خان را به فتح علی شاه پس دارد، از طرف شاه قاجار بخشوده شد و به حکومت سراب منصوب شد. شهرستان سراب هم‌اکنون دربرگیرنده شهرها، بخش‌ها و روستاهای زیادی است و از مناطق آباد و سرسبز استان آذربایجان شرقی به‌شمار می‌رود.

وضعیت طبیعی
    این بخش به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند.
جغرافیا
شهر سراب با مساحت ۱۳ کیلومترمربع در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی واقع گردیده‌است. ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۵۰ متر می‌باشد. براساس آخرین تقسیمات کشوری، شهر سراب مرکز ۹ دهستان و ۳ نقطه شهری به نامهای مهربان، شربیان و دوزدوزان است.

شهر سراب در حال حاضر از طریق جاده بستان آباد به شهر میانه ۱۸۰ کیلومتر می‌باشد که در صورت احداث یا مرمت جاده سراب به میانه این فاصله به ۶۵ کیلومتر کاهش می‌یابد که نقش به سزایی در خارج کردن منطقه ارسباران از بن‌بست با وجود ۱۲ شهرستان در آن دارد.

رودها
مهمترین رودخانه‌های جاری در منطقه عبارتند از سوین، آغمیون، پسلر و تاجیار که از دامنه‌های سبلان سرچشمه می‌گیرند و از شمال به جنوب جریان می‌یابند. رود وانِق چای نیز از کوه‌های بزقوش سرچشمه گرفته و در جنوب سراب با پیوستن به سایر رودخانه‌ها، آجی چای را تشکیل می‌دهد. در منطقهٔ مهربان هم رودخانهٔ ارزنق به آنها ملحق می‌شود.

روی هم رفته شهرستان سراب یکی از مناطق نسبتاً پرآب استان آذربایجان شرقی به‌شمار می‌رود و علاوه بر آبهای سطح الارضی تعداد ۱۳۵ حلقه چشمه و قنات نیز در منطقه وجود دارد.

آب و هوا
شهر سراب به واسطه قرار گرفتن ما بین دو رشته کوه بزقوش در جنوب و ارتفاعات سبلان در شمال دارای آب و هوایی سرد و کوهستانی است و یکی از نقاط سردسیر کشور به‌شمار می‌رود. تعداد روزهای یخبندان در سراب به‌طور متوسط ۱۴۸ تا ۱۵۰ روز در سال و مقدار بارندگی سالانه هم حدود ۲۵۰ میلی‌متر است.

مردم
قومیت
ساکنین شهرستان سراب آذربایجانی بوده و به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌نمایند

مذهب
هرچند سفرنامه‌های متعلق به قبل از صفویه حاکی از مذهب سنی حنفی ساکنان سراب می‌باشد ولی در حال مذهب قاطبه مردمان این شهرستان مسلمان - شیعه اثنی عشری می‌باشد.

اماکن تاریخی
مساجد
مسجد جامع سراب که بنای آن بر عبادتگاهی متعلق به زمانی نامعلوم در مرکز شهر سراب به عهد ایلخانی احداث شده‌است مسجد سنگی اسنق و مسجد جمال آباد نیز که متعلق به عهد ایلخانی هستند نیز در این شهرستان قراردارند

آموزش عالی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سراب

دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی سراب

دانشگاه پیام نور سراب

دانشکده علوم پزشکی سراب وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تبریز (دولتی)

دانشکده فنی و حرفه‌ای پسران سراب

دانشکده سما سراب

از طریق سایت مرجع اصناف پیام اول میتوانید بهترینها را اعم از

آرایشگاه زنانه در سراب

آرایشگاه های مردانه در سراب

آزمایشگاه ها و مراکز رادیو لوژی در سراب

آژانس ها و تورهای مسافرتی در سراب

آموزشگاه های رانندگی در سراب

آموزشگاه های موسیقی در سراب

ابزار فروشی ها در سراب

ادارات و سازمان ها در سراب

استخر سونا و جکوزی در سراب

اورژانس و فوریت های پزشکی در سراب

باربری ها در سراب

باشگاه های بدن سازی آقایان و بانوان در سراب

بانک ها در سراب

بیمارستان ها در سراب

بیمه ها در سراب

پارک ها و مراکز تفریحی در سراب

پزشک متخصص اطفال در سراب

پزشکان در سراب

پزشکان پوست و مو در سراب

پزشکان عمومی در سراب

پلاستیک فروشی ها در سراب

پمپ بنزین ها در سراب

پیک موتوری ها در سراب

تئاتر و تالار نمایش در سراب

تاسیساتی ها در سراب

تالارهای عروسی در سراب

تاکسی سرویس در سراب

چاپ و تبلیغات در سراب

خدمات آسانسور و بالابر در سراب

خدمات خودرویی در سراب

خدمات نظافتی در سراب

خدمات کامپیوتری در سراب

خرازی ها در سراب

خشکبار و آجیل فروشی ها در سراب

خشکشویی ها در سراب

دادسراها در سراب

داروخانه ها در سراب

درمانگاه ها و مراکز درمانی در سراب

دفاتر اسناد رسمی در سراب

دفاتر پست در سراب

دفاتر پلیس به علاوه 10 و دفاتر دولت الکترونیک در سراب

دفاتر وکالت و مشاوره حقوقی در سراب

دندانپزشکان و دندان سازان در سراب

دکوراسیون داخلی در سراب

رستوران ها و سالنهای غذا خوری در سراب

روانپزشکان در سراب

ساعت فروشی در سراب

سمپاشی در سراب

سمساری در سراب

سوپرمارکت در سراب

سوپرهای میوه و سبزی در سراب

سینما ها در سراب

شعبات بانک آینده در سراب

شعبات بانک سپه در سراب

شعبات بانک انصار در سراب

شعبات بانک گردشگری در سراب

شعبات بانک پارسیان در سراب

شعبات بانک پاسارگاد در سراب

شعبات بانک سامان در سراب

شعبات بانک سینا در سراب

شعبات بانک شهر در سراب

شعبات بانک صادرات در سراب

شعبات بانک ملت در سراب

شعبات بانک ملی در سراب

شعبات مهر اقتصاد در سراب

صرافی ها در سراب

طلا فروشی ها و زرگری ها در سراب

عطاری ها در سراب

عکاسی ها و آتلیه عکاسی در سراب

فرش فروشی ها در سراب

فرهنگسرا و خانه فرهنگ در سراب

فروشگاه لوازم خانگی و آشپزخانه در سراب

فروشگاه های آرایشی بهداشتی در سراب

فروشگاه های خشکبار در سراب

فروشگاه های شهروند در سراب

فروشگاه های لوازم پزشکی در سراب

فروشگاه های لوازم ورزشی در سراب

فروشنده های پوشاک بچه گانه در سراب

فروشنده های پوشاک زنانه در سراب

فروشنده های پوشاک مردانه در سراب

قالیشویی ها در سراب

قصابی ها و سوپر های گوشت و مرغ در سراب

قنادی ها و شیرینی فروشی ها در سراب

گل فروشی ها در سراب

لوازم التحریری ها در سراب

متخصصین ریه در سراب

متخصصین قلب و عروق در سراب

متخصصین و جراحان مغز و اعصاب در سراب

مدارس در سراب

مراکز خدمات زیبایی در سراب

مراکز خرید در سراب

مراکز روانشناسی و روان کاوی در سراب

مراکز ورزشی در سراب

مساجد و حسینیه ها در سراب

مشاورین املاک در سراب

مهد کودک ها در سراب

موبایل فروشی ها در سراب

نانوایی ها در سراب

نگارخانه ها در سراب

نمایندگی های ال جی LG در سراب

نمایندگی های سامسونگ SAMSUNG در سراب

نجاری در سراب

لوله بازکنی در سراب

نمایندگی های سونی در سراب

نمایندگی های لوازم خانگی در سراب

نمایندگی های مجاز خوردو در سراب

هتل ها و اقامت گاه ها در سراب

کارواش ها در سراب

کافی شاپ ها در سراب

کافی نت و گیم نت در سراب

کتابخانه ها در سراب

کلانتری و اداره پلیس در سراب

کلیسا ها و مساجد و اماکن مذهبی در سراب

کیف و کفش فروشی ها در سراب

متل در سراب

صنایع دستی در سراب

مکان های دیدنی در سراب

طبیعت در سراب

اماکن گردشگری در سراب

مسیر ورودی در سراب

فروش سوغات در سراب

را میتوان جستجو کرد.